Hukuk mu Psikoloji mi?

Genel Öğrenci

Google amcaya sordun; acaba hukuk mu yoksa psikoloji mi seçsem diye ve o da seni buraya getirmişse doğru yerdesin. Benim de asıl amacım bu konuda sana yardımcı olmaktır.

Tercih dönemi en az sınava hazırlanma dönemi kadar stresli geçer. Hangi bölümün senin için en iyisi olduğuna karar vermek birkaç tane matematik sorusuna cevap vermekten daha kolay değildir.

Eğer bu iki bölümü tercih etmede kararsız isen demek ki bu iki bölümü de kazanabilecek birisisin. Yani akademik olarak her iki bölümü de rahatlıkla okuyabilecek yetenektesin. Yapman gereken doğru kararı vermektir. Peki ama nasıl?  Doğru karar da senin hayallerinle örtüşüyor. Dünyayı değiştirmek istiyorsan hayalinin peşinden koşacaksın. Önce şunu söyleyelim bu iki bölümün ekonomik gelirleri birbirine yaklaştıkları yerler de var birbirinden epey uzaklaştıkları yerler de var. Bir psikolog olarak bir hukukçudan daha fazla kazanabilirsin. Ya da tersinden hukukçu olarak psikologdan çok kazanabilirsin.  Mesleğin kazandıracağı maneviyat parayı beraberinde getirir. Yani mesleğin ne olursa olsun yeteri kadar kazanabilirsin. O yüzden geliri düşünmemelisin.

Öncelikle meslekle yeteneklerinin uyuşup uyuşmadığına bakacaksın. Sonra onunla ilgili olup olmadığına bakacaksın. Eğer psikoloji ile ilgili konuları takip ediyor, psikoloji ile ilgili haberleri daha çok izliyorsan demek ki psikolojiye ilgin var. Yeteneklerin de çok önemlidir. Kendini çevrende rahatlıkla savunabiliyorsan hukuk tercih etmelisin. Kendine güvenin çok iyi ise hukuk yoksa kendinle sıkıntılı isen psikoloji seçmelisin. Kendini her iki alanda da geliştireceksin. Her ikisi de üniversitede çok şey kazandıracak. O yüzden kendini ve dünyayı değiştirmek istiyorsan hayalin ne ise onu seç. Çocukluğundan beri yapmak istediğin ne ise onun bilgisini elde etmek için üniversiteye gideceksin.

Bugün herkesin popüler gördüğü meslekler yarın öyle olmayabilir. Kimse gelecek hangi mesleğin çok iyi olacağını söyleyemez. Ancak tahmin edebilir. Birde şunu oku.

 

3 thoughts on “Hukuk mu Psikoloji mi?

  1. Yorumun spam kısmına düştüğü için görmemişim. Hayalinin peşinden koş. Psikoloji oku. Ailenin değil, yeteneklerinin ve ilgilerinin peşinden koş.

  2. hocam ben psikoloji 1. sınıfta okuyorum bu aralar bölüm değişikliği konusunda çok kafam karıştı hukuk bana baya bi cazibeli geldi hukukun iş olanakları konusunda ve de nasıl bi karar almalıyım konusunda bana düşüncelelerinizi söylerseniz memnun olurum

    1. Hukuk mu yoksa psikoloji mi diye düşünürken yeteneklerinizi ön plana alın. Yetenekleriniz hangisine daha uygun ise onu seçiniz. İkisinin de iş olanakları çok geniş. İş bulma konusunda sorun olmaz. Mesela grupla olan ilişkileriniz daha güçlü ise yani liderlik özellikleriniz daha fazla ise Hukuk seçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.