SBS’de Taban Puanlar Düşer mi? Lise Puanları Ne Kadar Düşer?

Genel Sbs

15-21 Temmuz tarihleri arasında tercih yapacak milyonlarca öğrenci ve veliyi ilgilendiren bu soruya cevap aramaya çalıştım.  Öğrenciler tercihlerini okulların puanlarının düşüp düşmeyeceğine göre vermek istiyor. Bu konudaki kafa karışıklığının ortadan kaldırılması gerekir.

Genel lise kısmında gözüken düz liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesi özellikle Anadolu lise taban puanlarının düşmesine neden olacaktır. Okulların puanlarının düşeceğini söylerken geçen yıl kendi kalitesini oluşturmuş, belli bir düzene ulaşmış okullarda puan düşmeleri olmayabilir.

Anadolu lisesi olarak orta düzey üstü başarıyı yakalayan okullarda ise puan düşmeleri çok az olabilir.  Fen liselerinde de kontenjan artışları var. Buraları tercih edecek adayların biraz daha yukarıdan tercih etmeleri mümkündür.

 

Yüzdelik Dilim mi Puan mı?

Tercihleri yaparken velilerin okul puanları yerine yüzdelik dilimlere veya başarı sıralarına göre tercih yapmaları en doğru sonuçları verecektir. Geçen yılın SBS puanları ile bu senenin SBS puanları birbirleri ile uyuşmuyor.  Bundan dolayı yüzdelik dilimlere göre hareket etmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.