Ölü Tercih Yapmak Nedir?

Öğrenci

23 Temmuz pazartesi günü üniversite-bölüm tercihleri ösym’ye verilmeye başlanacak. Bu arada öğrenciler de aldıkları puanlara göre tercihlerini belirliyorlar. Tercihlerini belirlerken uzmanlardan duydukları uyarılardan biri de “ölü tercih” yapmamaları konusundadır. Peki ölü tercih ne demektir. Bir tercihin ölü olması neye göre belirlenir.

Ölü tercih; kişinin kazanma ihtimalinin yüksek olduğu bir bölümü, kazanma ihtimali düşük olan bir bölümün önüne yazmasıdır. Diyelim ki sizin yerleştirme YGS-4 puanınız 420 ve siz ilk tercihinize 433 puanla Zihin Engelliler Öğretmenliğini yazdınız, ikinci tercihinize de başka bir üniversiteden 448 Zihin Engelliler Öğretmenliğini yazdığınızda ikinci tercihiniz ölü tercih olarak kabul edilir. Eğer siz 433’lü bölüme gidemezseniz 448’li bölüme de zaten gidemezsiniz bu yüzden ikinci tercihi birincisinden daha yüksek puanlı bir yer yazmanın hiçbir anlamı yoktur. İşte bir tercihin ölü olması, o tercihin önünde kendisinden daha düşük puanlı bir bölümün olmasına bağlıdır.

Uzmanlar böyle diyor. Ama siz yinede daha az istediğiniz bir bölümü puanı yüksektir diye başa yazmak zorunda değilsiniz. Diyelim İstanbul’da Türkçe öğretmenliği bölümü Ankara’daki Türkçe öğretmenliği bölümünden daha düşük bir puana sahiptir. Siz İstanbul’da okumak istiyorsunuz ama İstanbul olmazsa da Ankara olmasını istiyorsanız İstanbul’daki bölümü Ankara’daki bölümün önüne yazabilirsiniz. Zaten tercihleri sıralarken bazen puana göre sıralamayabilirsiniz. Ama mantıklı olanı puana ya da başarı sırasına göre sıralamaktır. Yalnız ufak tefek oynamalar yapılabilir.

 

1 thought on “Ölü Tercih Yapmak Nedir?

  1. teşekkürler allah razı olsun allah sizi başımızdan eksik etmesin allah ne muradınız varsa versin hemşerim….:)))))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.