Hukuk Okumak İsteyenler Hangi Soruları Çözmeliler?

Ygs-Lys

Hukuk tercihi yapmak isteyen üniversite adayları YGS’ye ilaveten iki sınava daha girmeleri gerekiyor. Bunlar LYS sınavları olan Matematik-Geometri ve Edebiyat-Coğrafya1 testleridir. Hukuk fakültesini kazanmak için TM-3 puan türünde istenilen asgari puanı almak gerekiyor. Bunun için de YGS’de matematik, Türkçe ile Sosyal bilimler testlerini yapmanın yanında LYS’de matematik-geometri-Edebiyat ve coğrafya-1 testlerini çözmek gerekiyor.

2015 yılı için yapılan değişiklikler için tıklayınız. 

TM-2 puan türüne en fazla katkıyı yapan testlere baktığımızda %35 ile edebiyat-coğrafya-1 testidir. Matematik-Geometri testi ise %25’lik bir katkı sağlıyor. Bu iki test puanın oluşmasında %60’lik katkı sağlarken, geri kalan katkı ise YGS’den gelmektedir. YGS’nin %40 ile LYS’nin %60’ı TM-2 puanını verecektir. Burada dikkate alınması gereken YGS’nin çok önemli bir katkı sağladığıdır. YGS önemsiz olarak görülecek bir sınav değildir. Hukuk fakültesine yerleşmek için YGS’den en az 380 civarında bir puan almaya çalışmak gerekiyor.

Hukuk’a yerleşmek için YGS’den barajı aşmak yetmiyor, LYS’den 400 puan alacak kadar bir getiri sağlamak lazım. Bu yüzden adaylar asla sınavları küçümsememeli ve  çok fazla da büyütmemeliler.

81 thoughts on “Hukuk Okumak İsteyenler Hangi Soruları Çözmeliler?

 1. Ben 11 sinifa gidiyorum ve esitagirlik öğrencisiyim avukat olmayı istiyorum hangi sınavlara girmem gerek ne yapmaliyim

  1. Şule öncelikle YGS’ye gireceksin. YGS’de Türkçe, Matematik ve Sosyal Bilimler ağırlıklı netlerin olmalıdır. Özellikle Türkçe ve Matematik iyi olmalı. Sonra LYS sınavlarına gireceksin. LYS’de ise Edebiyat-coğrafya ve Matematik-Geometri sınavlarına gireceksin. Buna göre çalış.

 2. Ben 11 sınıfa gidiyorum çocuk gelisimi okuyorum ama hukuk okuyup avukat olmak istiyorum kesin hedefim napmam lazım yardımcı olurmusunuz?

  1. Çocuk gelişimine devam edip mezun olabilirsin. Bunun yanında hukuk için Türkçe-matematik ve sosyal derslerine hazırlanacaksın. En az bir yıl da mezun olduktan sonra da ygs-lys’ye hazırlanacağını şimdiden kabul etmelisin. O zaman avukat olursun.

 3. 10.sınıftayım.Hukuk bölümünü istiyorum.Sayısal derslerim,kalmayacak kadar iyi.Sozel derslerim iyi.Matematiği hiç sevmiyorum ve yapamıyorum.Ama sevmediğim için çalışmıyorum zaten.Çalışırsam yapabileceğimi düşünüyorum.Fakat İngilizce ve Almanca derslerini de çok seviyorum ve yapabiliyorum.Acaba sozel seçip dil alanında mı ilerlemeliyim,yoksa tm seçip matematiği zorlayıp hukuk mu okumalıyım?Yardımcı olur musunuz?

  1. Yeteneğin dil alanında daha çok öne çıkıyor. Seçeceğin bölüm dil ağırlık olursa rahatlıkla yapabileceğin bir işe sahip olursun. Meslek seçerken parasına, makamına bakma. Rahatlıkla o işi yapabilecek misin? yapamayacak mısın? ona bak. Eğer dil alanındaki işler sana uygunsa o tarafta kendini geliştirmeye çalış. Bir de hayallerine bak.

 4. Merhaba ben 9. Sınıfa gidiyorum ve hukuk okumak istiyorum benim dil anlatım edebiyatım iyi ama matematiğim kötü Ama isteyince çok iyi yapıyorum benim ne yapmam gerekli ben sadece bu lise hayatım boyunca hukuk için hangi derslere önem vermem gerek cevaplarsanız sevinirim iyi günler..

 5. ben lise 2 ye gectim fiziğim iyideğil diğer sayaısal derslerim iyi ama sayısal seçmek istemeiyorum esitt içinde coğrafyam pek iyideğil tarihde de ezberim iyi hukuk secsem nasıl olur cografyadan fazla netim olmasada hukuğa gidebilirmiyim lütfen yardımcı olurmusunuz

 6. Hukuk okumak istiyorum lise 3e geçtim 2 senedir sağlıkta okuyorum.duz bir okula geçiş yapıcam. Derslerimde iyi sayılmaz.ama bu saatten sonra çalışmayı düşünüyorum. Hukuk okumak istiyorum. Geç mi kaldım ?

 7. 12. Sınıf oldum TM bölümüyüm istanbül üniversitesi hukuk veya 9 eylül istiyorum hedefim 10.000 ler neler yapmam gerekiyor kaç net hangi dersten kaç soru yapmam lazim?

 8. Ben 10. Sınıfa geçtim. Bu yıl bölüm seçmem gerekiyor. Hukuk okumak istiyorum. Sayısal mı daha iyi sözel mi ? Kimya, biyoloji, tarih ve edebiyat derslerim iyi matematiğede biraz zorlarsam onu da yaparım. Ben ygs ve lys sınavında matematik dersini yapabilmek için sayısal seçmeyi düşünmüştüm. Sözelleri kendim, ve ek ders alarak yapabileceğimi düşünüyorum. Sizce ne yapmalıyım ?

  1. Hukuk istiyorsan TM seçmelisin. Eğer TM yoksa sayısaldan da hazırlanarak hukuk kazanabilirsin. Sözel öğrencilerin arasından bildiklerini unutabilirsin. Sınıf atmosferi çok önemlidir.

  1. Hukuk için mezun olduğun bölüm önemli değildir. YGS-LYS sınavlarında Türkçe-Matematik alanında başarılı olmalısın. Bu dersler ise en çok TM öğrencilerine veriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.