Lİse Okul Birincileri Nasıl Seçilir?

Öğrenci

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve okul notları orta düzeyin üstünde olan öğrenciler, nasıl okul birincilerinin seçildiğini merak etmektedirler. Okul birincisi olmanın en kısa yolu yıl sonu başarı notlarının aritmetik ortalamasının ek yüksek olanına sahip olmaktır.

Diyelim ki A lisesinde okuyorsunuz ve 4. Sınıftasınız okul birincisi olup olamayacağınızı merak ediyorsunuz. Bunun için okuldaki tüm öğrencilerin notlarını bilmenize gerek yoktur ama başarılı olan, notları yüksek olanları bilmeniz gerekecek. Bir okulda en yüksek diploma notuna sahip olan okul birincisi olur.

Lisede farklı alanlar ve meslek dalları olabilir, bunların her birinden ayrı ayrı okul birincisi çıkmaz. Okulda bir tane birinci çıkar. Bu da farklı sınıflardan, alanlardan ve meslek dallarından en yüksek puana sahip olandan çıkar.

Okul yönetiminin yada öğretmenlerin okul birincisini seçmek gibi bir durumları yoktur. Birinci olacak kişi aldığı notlarla belli olur. Puanları birbirine çok yakın olan iki öğrenciden birine öğretmenler daha yüksek performans notları vererek onun birinci olmasına yardım edebilirler.

3 thoughts on “Lİse Okul Birincileri Nasıl Seçilir?

  1. Selamualeyküm. ben 10. sınıf öğrencisiyim. 9. sınıfta yıl sonu puanı 81.05 10. sınıfta 86.68 oldu. fakat diğer bir arkadaşın ortalaması 9. sınıf 85 10. sınıf 88 bu durumda diğer arkadaşım mı birinci olur ? yada puanın dışında disiplin davranış veya onur kurulunun seçme hakkı var mıdır çünkü okulda akıbetim biraz geniştir onur belgesi taktir belgeleri okulda lider öğrenci seçilmem 9. sınıfta 1. olmam gibi. yani 9. sınıfta ortalamam diğer arkadaşımdan düşüktü ama ben 1. olmuştum. yardım ederseniz sevinirim

    1. Disiplin ve davranışlar da okul birinciliğini etkiler, ancak ilk durumda diğer arkadaşın birinci olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.