İnternette paylaşmamanız gereken 6 önemli şey

Genel

Eğer sosyal ağ sitelerinde arkadaşlarınızla görüşüyorsanız bilin ki yazdıklarınız, gösterdikleriniz hiç ummadığınız bir zamanda başınızı ağrıtabilir.Bu yüzden arkadaşlarınızla paylaştıklarınıza dikkat etmeniz gerekir. Çünkü arkadaşlarınız her zaman arkadaşınız olmayabilir ve arkadaşlarınızın arkadaşları iyi birisi olmayabilir. Bu yazıda paylaşmamanız gereken beş öğeden bahsedeceğim.

1. Parti Resimleri

Herkes bu kuralı bildiğini iddia ediyor, ama insanlar partilerdeki resimlerini Facebook, twitter ve Myspace gibi sitelerde başkaları ile paylaşmaya devam ediyor. İleri bir tarihte bir işe yerleşmek istediğinizde resimlerin başkalarının bilgisayarlarında kayıtlı olduğundan başınızı ağrıtabilir. Özellikle partilerde yakın arkadaşlar ile doğal olarak söylenen sözler yada yapılan hareketler bir yerlerde kayıtlı ise sorun oluşturabilir.

2. Yakın ilişki Resimleri

Sevgilinizle samimi fotoğraflar çektirdiniz ve bunları gerçekten sevdiğiniz arkadaşınızla paylatınız. Aradan belli bir zaman geçti ve bu arkadaşınızdan ayrıldınız. Eğer bu arkadaşınız kıskanç biri ise sizin resimlerinizi başkaları ile paylaşabilir. Veya bunları yeni arkadaşınız ile paylaşırsa var olan ilişkiniz de biter.

3. Telefon Numaranız veya Adres:

Adınıza sizin harcamadığınız ürünlerle alakalı faturaların gelmesini istemiyorsanız. Telefonunuzu ve adresini sosyal ağlarda paylaşmayınız. Hele ülkemizde insanların görüşleri nedeniyle cezalandırıldıklarını görünce daha dikkatli olmak gerekir.

4. Öğretmenler ve Patronlar Hakkındaki Şikayetler

Öğretmenleriniz ve patronlarınız hakkındaki görüşlerinizi yazılı hale getirmemeye çalışın. Eğer bunlarla ilgili şikayetleriniz varsa bunları arkadaşlarınızla sözlü olarak paylaşın. Bu yüzden dikkatli olmanız gerekir. Çalıştığınız şirketi beğenmiyor olabilirsiniz ama bunu sosyal ağlarda paylaşmayın. Yoksa yerin kulağı var patronun kulağına ulaşabilir.

5. Sizin Hikâyeniz.

Sosyal ağlar arkadaş kavgaları, grup dağılmaları ve fesatçılık  için barınaklara sahiptir. Sadece fareyi tıklayarak başkalarının görüşlerini kendi görüşlerinizmiş gibi paylaşma imkanınız var. Bu da bazı paylaşımların düşünülmeden gerçekleşmesine neden oluyor. Kendiniz hakkındaki acıklı hikayeleri de sosyal âlemde paylaşmamanız gerekir.

6. E-mail paylaşmak

Eposta kutunuzu açıyorsunuz ve bir arkadaşınız size gönderdiği bir mesajın başkalarına paylaşmanızı istiyor. Sizde paylaşıyorsunuz tüm arkadaşlarınıza, bunu yaparken de arkadaşlarınız e-mail adreslerini de gönderiyorsunuz. Bunlar çoğala çoğala başkalarının eline geçiyor. Email paylaşmak istiyorsanız kendi arkadaş listenizi gizleyerek gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.