TEOG Boş Kontenjanları Belli Oldu!

Haber

TEOG sonuçlarına göre yapılacak öğrenci nakil işlemlerinde oluşan boş kontenjanlar açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre Türkiye genelinde bu hafta oluşan boş kontenjan sayısı belli oldu.

 

Ortaöğretim kurumlarındaki boş kontenjan sayısı 13.398 olarak belli oldu. En çok boş kontenjan 4569 ile İstanbul’da ortaya çıktı. Ankara’da 1440 ve İzmir’de 1008 boş kontenjan oluştu. Tüm Türkiye genelinde ise 13.398 kontenjan boşaldı.

 

Bu yeni kontenjanlara başvurular ise önümüzdeki hafta Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri e-okul üzerinden yapılabilecek.

 

Bu nakillerden sonra oluşacak başka boş kontenjanlara haftalık dönemler halinde 26 Eylül’e kadar devam edilecek.

 

BAKANDAN ÇAĞRI
Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TEOG sonrası beğenmediği okula yerleşen tahmini 40 bin öğrenci velisine çağrıda bulundu: “Özel okullara geçişlerin başlamasıyla devlet okullarında şimdiden 15 bin kontenjan oluştu. Bu kontenjanlar önümüzdeki haftalarda artarak devam edecek. Velilerimiz telaş etmesinler. Nakil talepleri pazartesi gününden itibaren yapılabilecek” dedi. Nabi Avcı, ilk defa ataması yapılacak 40 bin öğretmen alımının ise Meclis’in olağanüstü toplanmasıyla çözüleceğini söyledi. Bakan Avcı, Cibuti Eğitim Bakanı Djama Elmi Okieh ile görüşmesinden sonra gündemdeki konularla ilgili soruları cevapladı. Bu hafta başından itibaren özel okullara geçişlerin başlamasıyla devlet okullarında boş kontenjanların oluşmaya başladığını belirten Avcı, “Son aldığım bilgiye göre bu kontenjan 15 bine yaklaştı. Bu kontenjanlar önümüzdeki haftalarda artarak devam edecek. Velilerimiz telaş etmesinler. Nakil talepleri pazartesi gününden itibaren yapılabilecek” dedi.

TEOG nakilleri ile ilgili başka bir soru üzerine Bakan Avcı, ortaöğretim kurumlarına yerleştirme süreciyle ilgili 1 milyon 300 bin öğrencinin ortaokulu bitirerek liseye başlayacağını, bu öğrencilerin yüzde 93’ünü oluşturan 1 milyon 50 bin öğrencinin 15 tercihinden birine yerleştiğini, bu anlamda bir sorunun olmadığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.