Kimya Dersi Çalışma Teknikleri

Öğrenci

Kimya dersine nasıl çalışılır? Sorusunu cevaplamadan önce dersin mantığına ve konuların yapısına bakmak gerekir. Bu derste  hafızadan silinmemesi gereken bazı kavramların çok iyi öğrenilmesi gerekir. Bazıları bunları ezberlemek gerekir diyor, ben ise kavramların tanım olarak bizde ne anlam ifade edildiğinin bilinmesi diyorum. Bir kavramı tam olarak anlamadan onunla ilgili soru çözmeye çalışmak doğru değildir. Öncelikle kimyadaki kavramların kişi tarafından tam olarak tanımlanması gerekir. Temel kavramlar tanımlandıktan sonra konular çalışılmaya başlanmalıdır. Tanımların tam olarak anlaşılabilmesi için yazılması gerekir. Bir tanımı birkaç defa yazdığınızda veya bunları kendi kelimelerinizle tanımladığınızda öğrenme gerçekleşir.

Kimya dersine çalışılırken kişinin ne kadar bilgiye sahip olduğu önemlidir. Eğer hiçbir bilgiye sahip değilse o zaman olabildiğince aşağıdaki sınıf konularından başlamak gerekir. Örneğin kimya bilginiz 6.sınıf düzeyinde ise o zaman, o sınıf düzeyindeki kitaplardan başlayarak konulara çalışmak gerekir. Kendi bilgi düzeyini tam olarak öğrendikten sonra, bu düzeyden başlayarak yukarı çıkmak gerekir. Unutulmamalıdır ki SBS konularına hakim olan birisi kimya dersinden çıkan soruların yüzde  25’ini rahatlıkla çözer.

Bir konuya hakim olduğumuzu öğrenmenin yolu da o konu ile ilgili soru çözdüğümüzde rahatlıkla sorunun doğru cevabını bulup bulmadığımıza bağlıdır. Eğer doğru cevabı rahatlıkla bulabiliyorsanız  o konu ile düzeyiniz orası ve yukarısıdır. Daha sonra yavaş yavaş hem konu çalışmak hem de soru çözmek gerekir.

Her ders, her konu herkes tarafından öğrenilebilir; bunun için önemli olan yeterli zaman ve emek harcayıp harcamadığımızdır. YGS-LYS’ de derece yapanlar konuları çok geniş (5.sınıftan 12.sınıfa kadar) zamanda öğrendikleri için soru kaçırmıyorlar.

Konuları çalışırken bir öğretmenden ya da bir arkadaşınızdan destek alabilmeli ve gerektiğinde soruları sorabilmelisiniz. Kimya dersini eğer siz başkasına anlatıyorsanız en iyi öğrenen siz olacaksınız. O yüzden bu dersi başkasına anlatarak ya da anlatıyormuş gibi çalışabilirsiniz. Kimya dersine kesinlikle yazmadan, çizmeden çalışmak mümkün değildir.

Konuları öğrenirken anlamakta zorluk çektiğiniz yerleri ezberlemeye çalışın. Daha sonrada bunlar arasındaki bağları öğrenmeye çalışın. Formüller, hesaplamalar ve tanımlar için ilk başta ezber yapılabilir ancak daha sonra mutlaka pekiştirmeleri yapılmalıdır. Yeteri kadar tekrar yaptığınızda ve soru çözdüğünüzde o konuların yabancısı olmayacaksınız ve siz istemeseniz de öğreneceksiniz. Farklı kaynaklardan çalışmak gerekiyor. Bir soruyu çözemiyorsanız, ya soru sizin düzeyinizde değildir ya da siz soru düzeyinde değilsinizdir. Başka bir kaynakta soru çözdüğünüzde kendi seviyenize uygun soruları bulabilirsiniz.  Soruları çözmediğinizde ben yapamıyorum demeyin, ben daha bu konuyu tam olarak öğrenmedim ama öğreneceğim deyin. Moral, çalışırken en büyük destekçinizdir.

Kimya öğretmenleri kimya dersini üniversitede değil, okulda öğrencilere anlatırken öğreniyorlar, yani “her zaman anlatan en iyi öğrenendir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.