Kısaca Matematik Dersine Çalışma Stratejileri

Öğrenci

Matematik dersi tüm derslerin babası sayılır. Matematik dersine verimli çalışmak, ondan en iyi şekilde faydalanmak için yapılması gereken bir işlem var. Onları maddeler halinde sizlerle paylaşalım.

 1. Öncelikle algıları, ön kabulleri değiştirmekle başlayın. Yani matematik dersinin çok zor ve öğrenilemeyecek bir ders olduğunu aklınızdan silin. Bir hapishanede kaldığınızı ve 30 yıl hüküm giydiğinizi düşünün, sizden istenen ise bir TEOG veya YGS-LYS kitabını bitirmeniz, o durumda matematiği öğrenmez miydiniz?
 2. Matematik dersine mutlaka hazırlık yaparak gelin. Defteriniz, kaleminiz ve silginizin hazır olması gibi hangi konuyu ve hangi kavramları öğreneceğinizi önceden bilin.
 3. Dersi çok dinleyip, anlamadığın noktaları hemen hocana sormalısın.
 4. Formülleri ezberlemek yerine sebep-sonuç ilişkisi kurmaya bak. Aradaki ilişkiyi görmeye çalış. Mutlaka akla yatan bir neden vardır, onu bul.
 5. Derstte iyi dinlemek kadar çok tekrar etmek ve soru çözmek önemlidir.
 6. Konular arasında kopmamak için her yeni öğrendiğin konu için çok tekrar ve çok soru çözmek gerekir. Matematik kesinlikle sonradan yetişilecek ders değildir. Yeni konuyu öğrenmeye başlamadan önce eski konuyu çok iyi öğrenmelisin. Bu yüzden plan yap ve ona sadık ol.
 7. Çözemediğin soruların cevaplarını araştır, arkadaşına veya öğretmenine sor.
 8. Soru çözmeye basit sorulardan başla; bu hem senin güvenini devam ettirir hem de bilgilerinin pekişmesini sağlar.
 9. Matematik dersindeki başarısızlığın nedeni ön yargılar, öğrenilmiş çaresizlik ve plansız çalışmadır. Düzenli bir şekilde çalıştığında matematiği öğrenirsin.
 10. Geometri dersi matematik dersinden daha kolaydır. Temel kavramları ve ilişkileri kavradıktan sonra çözümlü sorularla ilerlemeye çalış.
 11. Geotmetri soruları şekillerledir. Bu sebeple şekilleri iyi anlamaya ve ilişkileri görmeye çalış. İlişkiyi göremedi isen ya ezbere gidiyorsun ya da farklı bakış açısından bakmıyorsun.
 12. Geometri ve matematik dersinde ustalaşmanın en iyi yolu olabildiğince fazla soru çözmektir. Bir kaporta ustası nasıl tokmağı vurduğu gibi kaportayı bozmadan düzeltmeyi öğrenmişse, matematik dersinde başarılı olmak isteyen de kaportacının vurduğu tokmak sayısı kadar soru çözmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.