Üniversite Tercihi

Eğitim Genel

Liseyi bitirdikten sonra bir öğrencinin kendi geleceğini belirlemede cevaplaması gereken en temel adımlardan birisi doğru üniversiteyi bulmaktır.  Ama, nereden başlamalıyım?  Kendinize sormanız gereken önemli sorular şunlardır: hangi konularda eğitim almak istiyorum? Bu eğitimi neden almalıyım? Benim hangi ihtiyacıma karşılık gelecek? Ailem beni özel üniversiteye gönderebilir mi? Ne kadar mali imkanlara sahibim? Evde mi yoksa yurtta mı yaşayacağım? Okuyacağım üniversite benim kariyer basamaklarımın hangi aşamasında duruyor?

Bu soruları kendinize sorduktan sonra uygun cevapları vermeniz gerekiyor. Uygun cevapları veremediğiniz noktalarda ailenizle, arkadaşlarınızla ve rehber öğretmenlerinizle konuşabilirsiniz. Yine kafanıza takılan sorular varsa bunları bize yazabilirsiniz. Sizlere buradan cevap vermeye çalışacağım.

Bir iki noktaya değinmek istiyorum. Sizin hangi üniversite ya da bölümü tercih edeceğiniz, maddi nedenlere değil hayallerinize bağlı olsun. Şu meslekte gelir fazla ben bu mesleği seçmeliyim şeklinde düşünmeyeceksiniz. Düşüneceğiniz mesleğin sizin ilgi, yetenek ve hayallerinizle uygun olup olmamasıdır. Tercihiniz hayalinize uygun ise zaten istediğiniz geliri elde edeceksiniz. Her meslekte gerçekten işini çok iyi yaptığın zaman istediğin gelire ulaşabiliyorsunuz.

Tercih yaparken bazı kriterleri eleyerek çok sayıdaki seçenek arasından bazılarına kalabilirsin. Genelde şöyle bir kriter uygulanır; Ankara’nın doğusundaki yada batısındaki illeri çıkararak başlanır. Bu bir hatadır. Eğer puanınız hayallerinize Ankara’nın doğusundaki üniversitede ulaşabiliyorsanız bu kriteri çöpe atacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.