Kürtçe Öğretmenliğine Nasıl Başvuru Yapılır?

Eğitim

Yaşayan dil ve lehçeler adı altında seçmeli derslerin 5. Sınıftan itibaren öğrencilere verilmeye başlanması ile beraber bu alandaki öğretmen ihtiyacı ortaya çıkmış bulunmaktadır.

Kürtçe öğretmenliği adı altında henüz mezun veren üniversite programı bulunmamaktadır. Ama okullarda dersler verilmektedir. Yaşayan dil ve lehçeler dersini şimdilik ücretli öğretmen ihtiyacı ile karşılanmaya çalışılıyor. Ancak bu alandaki ihtiyaç gelecek yıllarda daha da artacağa benzemektedir.

Peki kürtçe öğretmeni olmak için ne yapmak gerekir? Kürtçe öğretmenliği için üniversiteler tezsiz yüksek lisans programları oluşturmuşlardır.  Bingöl, Dicle ve Artuklu üniversiteleri bu alanda yüksek lisans vermektedirler.  Bu programlara ise Türk dili edebiyatı, sosyal bilgiler öğretmenliği, Çağdaş Türk lehçeleri bölümlerinden mezun olanlar alınabilmektedir. Üniversitelerin başvuru dönemlerinde, başvuru şartları da değişebilmektedir. Bu yüzden diğer alanlardan da yüksek lisans için belki ileride alınabilir.

Mardin Artuklu Üniversitesi  Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı 2012-2013 yüksek lisans öğrenci alımı ilanı görmek için tıklayınız.

Kürtçe öğretmenliği yapabilmek için bir diğer yol ise fakültelerin Kürtçe öğretmenliği bölümünü okumaktır. Geçen sene Mardin Artuklu üniversitesi Kürt dili ve edebiyatı adı altında bölüm açmıştı. Puanlarına bakmak buraya tıklayın. Gelecek yıl için ise Hakkari ve Dicle üniversiteleri Kürtçe Öğretmenliği bölümlerini açmayı planlamaktalar. Bu bölümlerden mezun olduğunuzda ise doğrudan okullarda Kürtçe Öğretmenliğine atanabilme şansına sahip olabileceksiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.