Öğretim Üyesi Alınacak

Genel

Yüksek Öğretim Kurulundan yapılan açıklamaya göre öğretim üyesi yetiştirme programı dahilinde toplam 2643 kişi öğretim üyesi olarak alınacaktır. Üniversitelerde öğretim üyesi olmak isteyen üniversite ve yüksekokul mezunları bu yerleştirmeye başvuru yapabilecek. Başvurular 21 Aralık 2012 tarihinde YÖK’ ün internet sitesinde alınacaktır. Başvuru yapmak için tıklayınız.

GENEL ŞARTLAR

a) 657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımak.
b) 35 yaşından gün almamış olmak.
c) Araştırma Görevlisi olarak çalışmasına engel olacak herhangi bir sağlık problemi bulunmamak.
d) Atama yapılacak programın lisans eğitimine hangi alanda öğrenci alınıyorsa o alanda ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı)’den en az 70 (yetmiş) puan almış olmak. (Bu sınavın sonuçları yapıldığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerlidir.)
Ancak;

  •  Özel yetenek sınavı ve yabancı dil puanıyla öğrenci alınan alanlara başvurularda, herhangi bir puan türünden en az 70 (yetmiş) puan almış olmaları,
  • Eğitim Bilimleri Bölümüne (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı hariç) yapılan başvurularda, adayların lisans öğreniminde mezun oldukları alandan en az 70 (yetmiş) puan almış olmaları,
  • Alan türü değişen programlardan mezun olanların, lisans eğitimine başladıkları puan türünden en az 70 (yetmiş) puan almış olmaları gerekmektedir.

e) Yabancı ülkelerden alınan diplomaların denkliğinin Yükseköğretim Kurulunca onaylanmış olması gerekir.
f) Lisans mezuniyeti notunun hesaplanmasında Yükseköğretim Kurulunca belirlenen eşdeğerlilik tabloları kullanılacaktır.

g) Yabancı dil puanının hesaplanmasında ise Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca belirlenen Yabancı Dil Eşdeğerlilikleri kullanılacaktır.

Başvurular
ÖYP başvuruları 21.12.2012-28.12.2012 tarihleri arasında, Yükseköğretim Kurulu resmi internet sitesinde açıklanacak ÖYP yerleştirme programı üzerinden yapılacaktır.

Adaylar başvurularını 10 tercihi geçmeyecek şekilde beyana dayalı olarak yapacaktır. Yanlış beyanda bulunarak atanmaya hak kazanan adayların atamaları yapılmayacaktır.
Yerleştirmeler Genel not ortalamasının % 25’i, ALES puanının %60’ı, varsa yabancı dil puanının %15’i esas alınarak yapılacaktır. 

Sonuçlar 03.01.2013 tarihinde ÖYP yerleştirme programı üzerinden açıklanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.