Matematiği Hızlı Öğrenmenin Yolu Var mı?

Genel Öğrenci

Dünyanın üzerinde insanoğlu var olmaya başladığı ilk günden bu yana hayatın içinde olan bir bilimden bahsetmek her baba yiğidin harcı değildir.  Matematiğin insan hayatında ne kadar önemli olduğunu açıklamaya girişmeyeceğim. Çünkü bu önemi bilmeyenin bu yazıyı okuması da gerekmiyor. Bu durum, matematiğin insan hayatı için önemi,  Eşofmanlı Şevket Hoca’ya sorulan soruları hatırlatıyor. Hocaya soruyorlar; “Hocam, yaşamak için nefes almak şart mı?”

Amacım kimseyi aşağılamak değil, ancak ne için nerede olduğunu bilmeyene açıklamada bulunmanın abes olduğunu düşünüyorum.  Bu yazıda sizlere şu yöntemi uygulayın, şu hocaya gidin, şu kitaptan soruları çözün şeklinde telkinlerde bulunmayacağım.

Matematik sadece bir ders değil, aynı zamanda bir yaşam tarzını ifade eder.  Matematik bilgisine sahip olan insanlar hayatı daha sistematik bir şekilde ele alabiliyorlar. Matematiğin zihne vermiş olduğu olayları doğru yorumlayabilme yeteneği sayesinde, hem işte hem de gündelik yaşamda insanlar başarılı olabiliyor. Matematik dersi bir sınavı geçmek için, yüksek not almak için veya bir problemi çözmek için öğrenilmesi gereken bir ders değildir.

Matematik dersini öğrencilere öğretmek için piyasada iyi satıcılar var. Matematiğin çok zor bir ders olduğunu şu kitabı almazsa, şu hocadan ders almazsa, şu yöntemi kullanmazsa kesinlikle matematiğin öğrenilemeyeceğini dile getirenler var. Gazetelerde, internet sitelerinde kendi reklamlarını yaparak matematiği kolay yoldan öğrenmenin yöntemlerini anlatmaya çalışıyorlar. Bunların çoğu doğruyu söylemiyor. Amaçları insanların akılları ile dalga geçerek para kazanmaktır.

Matematiğin zor ve öğrenilmesinin kolay olmadığını biliyorum. Matematiği öğrenmek için ciddi çalışmaların yapılması gerekiyor. Herkesin matematiği öğrenemediği doğrudur. Zaten herkesin öğrenmesi de şart değildir. İyi ressamlara da ihtiyacımız var.

Matematik dersini en kısa yoldan öğrenmenin yolu yoktur. İnsan beyni usb ile çalışan bir makine değildir; başka yerde işletilen bilgiler kendisine aktarılsın. Matematiği gerçekten öğrenmek istiyorum diyen kişi oturacak düzenli şekilde ders çalışacak ve matematiği öğrenecektir. En önemli ihtiyaç ise motivasyondur. Eğer bir şeyi çok isterseniz, onu mutlaka elde edersiniz.

Hızlı bir şekilde matematiği öğrenemezsiniz. Her insanın kendine özgü bir hızı ve başarı yeteneği var. Herkes kendine ayrı bir yol çizerek öğrenir. Gerçekten, gönülden, samimi olarak çalışan herkes matematiği kendi kapasitesine göre öğrenir.

Eğer siz de matematiği hızlı bir şekilde öğrenmek istiyorsanız, onu gerçekten isteyin ve bunun için kendinizi zorlayın. Şöyle düşünün ölüm kalım meselesi ise öğrenir misiniz, öğrenirsiniz. O zaman gerekli isteği meydana getirin.

 

1 thought on “Matematiği Hızlı Öğrenmenin Yolu Var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.