Öğrenim Çağını Bitiren Çocuklar Ne Yapılmalıdır?

Bilgi Genel

İlkokul veya ortaokulda okuyan ancak yaşı itibarı ile okula devam etme durumu olmayan öğrencilerin, yaşlarının büyük olmasından dolayı açık ortaokula gönderilmesi gerekir. Öğrencinin açık ortaokula yönlendirilmemesi için öncelikle tedbir alınmalıdır. Yaşı bulunduğu sınıf düzeyindeki diğer öğrencilerden büyük olan çocuklar sınıf atlatma yöntemi ile üst sınıflara eğitim yılı başında aktarılır.

Ancak bazen idarecilerin veya öğretmenlerin ilgisizliği nedeniyle bu tür öğrenciler unutulabiliyor. Dönem içinde bunların farkına varılabiliyor. Bu durumda da yaşı büyük olduğu için çocuğun eğitim yılı sonunda, kendisine öğrenim belgesi verilerek açık ortaokula gönderilmesi gerekir.

Öğrenim Çağı Dışına Çıkma Yaşı Kaçtır?

İlköğretim ve Eğitim Kanuna göre ilköğretimde okuma yaşı 6-13 yaş arasıdır. (Madde 3) İlkokula başlama yaşı mecburi olarak 6’dır. Ortaokulu bitirme yaşı ise 14’tur. Bir çocuk 8. Sınıfı bitirirken 14 yaşından büyük olmamalıdır. Aksi durumda öğrenim çağı dışına çıkmış öğrenci kategorisine girer.

Öğrencilerin mağdur olmaması için önceden önlem almak gerekir. Yani çocuğa sınıf atlatarak akranlarının bulunduğu sınıf düzeyine getirilmeye çalışılmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.