Öğretmen Olmak İçin Yedi Neden

Eğitim Genel

Öğretmenlik sadece bir iş değildir. Bir işten çok daha fazla bir şeydir. Öğretmenlik sıkı çalışmayı gerektiren, hem küçük hem de büyük başarıları olan, yorucu ve karışık bir iştir. En etkili öğretmenler sadece  maaş için çalışanlar değildir. İşte size öğretmen olmak için gerekli nedenler;

 

 

 

  1. Enerjik bir çevre

Öğretmenlik sıkıcı, durgun bir iş değildir. Hatta öğretim işlerinden dolayı durgun olması neredeyse imkansızdır. Beyniniz sürekli karşılaştığınız sorulara cevap bulmak için yaratıcı fikirler peşinden koşar. Öğretmenler gelişmek için niyetli olduğunda yaşam boyu öğrenme imkanları var.

  1. Çalışma Programı

Öğretmenlik mesleğinin en güzel yanlarından biri yıl boyunca hangi zamanlarda ne yapacağına dair bir programın olmasıdır. Öğrencilerin yaz ve ara tatillere girmesinden dolayı öğretmenler diğer işlerde çalışanlardan daha fazla dinlenme imkanına sahiptir.

  1. Mizah sahibi olmak

Hangi sınıfa girerseniz girin eğer mizah anlayışına sahip değil iseniz orada barınma şansınız yoktur. Bu yüzden öğretmenler güçlü bir mizah anlayışına sahip olurlar. Aynı zamanda sahip oldukları mizaha rağmen sorunları akıl ile çözebilme yeteneğine kavuşurlar.

  1. İş Güvenliği

Öğretmenlik mesleği yüzyıllardan beri var olan bir meslektir. Ve olmaya da devam edecektir. Dünyada öğretmenlere her zaman ihtiyaç duyulacaktır. Mesleği icra ederken de bir çok mesleğe göre daha temiz ve güvenli bir meslektir.

  1. Maddi ödüller

Aslında bu konuda öğretmenler özellikle Türkiye de yeteri kadar doyuma ulaşmamışlardır. Ama yinede öğrencilerin sana teşekkür etmek için getirdiği hediyeler insanı çok mutlu eder.

  1. Öğrencilerden ilham almak

Her gün öğrencilerin önüne gittiğinizde var olan durumunuzdan daha iyi olmak  için onlar da ilham alırsınız. Kesinlikle öğrenciler sizi her gün aynı şekilde görmek istemezler. Bu yüzden öğretmenler öğrencilerinden ilham alarak daha iyi olmaya çalışırlar.

  1. Toplumsal fayda

Hiçbir meslek öğretmenlik kadar toplumun gelişmesi için doğrudan fayda sağlamaz. Çok kötü olan bir öğrencinin sizin sayenizde topluma yararlı bir fert olması kadar değerli bir şey var mıdır?

 

Öğretmenlik mesleğini seçmek isteyen öğrenciler için faydalı olacağını düşündüğüm için bunları yazdım. Tabii öğretmenliği yeniden keşfetmek isteyen öğretmen arkadaşlara faydalı olur inşallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.