Çocukları Okula Hazırlamak

Anne-Baba

Çoğu anne-baba çocuklarının okula başlamadan önce okumaya başlamasını istemektedir. Bunun için de çocuk okula gitmeden önce onlara harfleri öğretmeye çalışmaktadır. Alfabenin ilk harflerini çocuğa öğretmek için çokça çaba sarf etmektedir.

Aslında harfleri öğrenmek okumaya hazırlanırken atılacak adımların en sonlarından biridir. Nasıl çocuklar yürümeye başlamadan önce oturmayı öğrenmeleri gerekiyorsa harfleri öğrenmeden önce de yapmaları gereken temel öğeler var. Örneğin bir harfi yazmadan önce düz çizgi çizmesini bilmesi gerekir.

Her anne-baba çocuğunun erken bir zamanda okumaya geçmesini ister. Bunun için yapabileceğiniz çok basit etkinlikler var. Basit oyunlar, yazma çalışmaları ve kaliteli çocuk edebiyatı bir ömür boyu çocuğunuzun öğrenmesinde etkili olacak faaliyetlerdir.

Dinlemek

Sözel dil gelişimi erken okuryazarlık için ilk adımdır. Bebekler önce çığlıklar ile sonra da kelimeler yoluyla iletişim kurmayı öğrenirler. Onların kelime dağarcığını zenginleştirecek, onların dinleme yeteneklerini geliştirecek etkinlikler içinde olmak gerekir. Bunun temel yolu ise çocuklara hikaye okumak veya anlatmaktır. Çocuğun yanında güzel bir hikaye okuduğunuzda bu çocukta okumaya yönelik bir istek oluşturacaktır. Çocuğun okumak için motivasyonu artacaktır. Bu da okula başlamadan önce duygusal olarak hazır olmak anlamına geliyor.

Çocuk ile sürekli konuşmak, şarkı söylemek, onun konuşmasını sağlamak dil gelişimi açısından son derece faydalıdır.  Çocuklara yemek verirken, onları banyo ederken yada günlük diğer faaliyetleri yaparken annenin çocukla konuşması dilin anlaşılması ve kelime hazinesinin artması açısından çok faydalı olmaktadır.

Eskiden çocuklara öyküler daha çok anlatılırdı, günümüzde ise televizyonlar çocukların daha çok zamanını almakta onları tek yönlü iletişime sokmaktadır.  Tek yönlü iletişim ise çocukları edilgen yapmaktadır.

Karalamak

Çocukları okumaya ve yazmaya hazırlamanın diğer bir yolu ise karalama faaliyetleridir. Çocukların resim yapmaları için imkanlar oluşturmak gerekir. Çocukların boyama yapacakları, el kol kaslarını çalıştıracakları oyunların içine sokmak ise fiziksel anlamda hazır olmalarını sağlayacaktır.

Çocuklara daireler, yatay ve düz çizgiler, yarım daireler ve boyama kitapları ile okula hazırlamak mümkündür.  Tüm bunların yanında onları okul öncesine göndermek ise gelişimi açısından çok faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.