Örnek Ders Çalışma Programı

Öğrenci

Öğrenciler ne zaman, nerede ve nasıl çalışacaklarını öğrenmek isterler. Bir ders programını hazırlamak, hayatı planlamada önemli bir yapı taşıdır. Kader ile planlı hayatı birbirinden ayıran nokta, çalışmaları belli bir plana göre yapmaktır. Başarılı bir öğrenci olmak, her öğrencinin hayalidir ama bunu nasıl yapacağını bilmez. Başarılı bir öğrenci olmanın yolu, planlı çalışmaya bağlıdır. Planlı çalışan her zaman diğerlerine göre daha başarılı olmuştur. Bir sanatçıyı düşünün yaptığı sanata ilk başladığında belki herkes ona gülmüştür ama iradeli olduğu ve düzenli çalıştığı için sanatçı olabilmiştir. Başarılı olmak için sürekli çalışmak gerekmiyor, gerektiği kadar ve zamanında çalışmak yeterlidir. Başarılar tesadüflerin değil, mücadelelerin ürünüdür.

Ders çalışma planı yapılırken, öncelikle zamanınızı nasıl kullandığınızı bir gözlemleyin ve kendinize aşağıdaki soruları sorun.

  1. Uyanma saatiniz kaçtır?
  2. Okula saat kaçta gidiyorsunuz?
  3. Okulda kaç saat kalıyorsunuz ve eve dönüş saatiniz kaçtı?.
  4. Okuldan geldikten sonra zamanınızı nasıl harcıyorsunuz?
  5. Akşam yemeğini saat kaçta yiyorsunuz?
  6. İzlediğiniz dizi film var mı? Bunlardan vazgeçebilir misiniz?
  7. Bir günde kaç saat ders çalışabilirsiniz?
  8. En son saat kaçta uyuyorsunuz?

Kendinize bu soruları sorduktan sonra kaba bir zaman cetveliniz ortaya çıkar. Şimdi uygun olan saatlere ders çalışma saatlerinizi yerleştirmek kalıyor. Aşağıda örnek olarak hazırladığım ders çalışma programını kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Ders çalışma programı hazırlamadan önce buradaki yazımızı da okumanızı öneririm.

Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Örnek ders çalışma programını indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.