Performans Ödevlerini Kaldırmak Doğru Değil.

Haber

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ)  Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik (PDR) Bölümü Başkanı Prof. Dr.  Kurtman Ersanlı, performans ve proje ödevlerini kaldırmanın yanlış olur. Bu  ödevler çocuğun kendisini test etmesi, öz güven sağlaması, beceri kazanması için  önemli ancak çocuğun olgunluğuna ve yapabilirliğine göre ödevler verilmeli” dedi.

 

Prof. Dr. Ersanlı,  Milli Eğitim  Bakanı Nabi Avcı’nın “performans ödevlerinin kaldırılacağı, bu yönde bir çalışma  olduğu” yönünde açıklamada bulunduğunu anımsattı.

 

Okullarda öğrencilere verilen performans ödevinin, öğrencinin  gerçekleştirdiği ya da tamamladığı, belirli performans ölçütlerine göre öğretmen  tarafından değerlendirilen bir ödev olduğunu belirten Ersanlı, performans  ödevlerini öğrencilerden çok velilerin yaptığına dikkati çekti.

 

Performans ödevlerinin, öğrencinin bilgisini günlük hayatta nasıl  kullandığını ölçme amacıyla verildiğine değinen Ersanlı, şöyle devam etti:  “Bu ödevler öğrencilerin bilgi ve becerilerini gerçek yaşam durumları  bağlamında kullanmalarını gerektirir. Performans ödevleri, kısa sürelerde  yapılabilecek çalışmalardır. Bu tür ödevlerle öğrencilerin derslerde  kazandırılması hedeflenen üst düzey becerilerdeki gelişimlerini günlük yaşamla  ilişkilendirerek göstermeleri beklenmektedir. Performans ve proje ödevleri her  yaş grubuna göre farklı olarak verilir ancak aile bu ödevlerin yapılması için  ortamı hazırlar. Birinci ortam her şeyden önce ailedir. Ailenin bilinçli ve  destek olması önemlidir ancak aile bunu çocuğunun diğer arkadaşlarının  ödevleriyle yarış gibi görüyor ve çocuğunun birinci olması için bu ödevlerin  çoğunluğunu kendisi yapıyor.”

 

“Performans ve proje ödevlerini kaldırmak yanlış olur” diyen Ersanlı,  “Bu ödevler çocuğun kendisini test etmesi, öz güven sağlaması, beceri kazanması  için önemli ancak çocuğun olgunluğuna ve yapabilirliğine göre ödevler verilmeli.  Çocuğa başaramayacağı ödevler verilmesi öz güven kaybına neden olur. Bu nedenle  neyin, niçin, ne amaçla yapıldığı çok önemli” ifadelerini kullandı.

 

“Öğretmenler de bilinçli olmalı” 

Prof. Dr. Ersanlı, okullarda verilen performans ödevlerini  öğrencilerden çok velilerin yapmasının yanlış olduğuna dikkati çekerek, şunları  kaydetti:  “Ödevleri öğrencilerden çok internetten yararlanarak veliler yapıyor.  Öğrencilerin el becerilerini ve araştırma yönlerini geliştirmek maksadıyla  verilen performans ödevlerini öğrenciler kendileri yapamayınca iş, çocuğunun kötü  not almasını istemeyen veliye düşüyor. Bu yanlıştır. Velinin katkısı olacaktır  ancak tamamını veli yapmayacak. Bir çocuk farklı bir beceriye sahipken, diğer  çocuğun ilgi alanı ve becerisi farklıdır. Bu bakımdan çocukların bu farklı  becerilerini ortaya çıkarmak için bu ödevler önemlidir. Bu ödevleri de her çocuk  becerisine göre kendi yapmalıdır. Bunun için öğretmenlerin de bilinçli olması  gerekmektedir. Çocuğun neye becerisi olduğunu bir önceki performans ödevi ile bir  sonrakini karşılaştırarak anlamalıdır”.

 

Ersanlı, “Performans ödevlerini kaldırmak yerine ‘çocuk neyi ne kadar  yapabilir’ bunu test etmeli, buna göre ödevler verilmelidir. Hiçbir çocuk  birbirinden  üstün değildir, sadece becerileri farklıdır. Bu ödevlerle de bu  beceriler ortaya çıkarılmalıdır” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.