Psikoloji Hakkında Öğrenilmesi Gerekenler

Bilgi Genel

Üniversitede okuyacağı bölüm hakkında bilgi sahibi olmak isteyen adaylar için Psikoloji bölümünün iş olanakları, geleceği, maaşları ve taban puanları ile ilgili bilgileri bir araya topladık.

 

BÖLÜM İÇERİĞİ:

Psikoloji bir bilim dalı olarak çok hızlı gelişen bir disiplindir. Hem çok hızlı değişmekte hem de aynı hızla insan hayatına girebilmektedir. Psikoloji, insan ve hayvan davranışlarını inceleyen bir bilim dalıdır. Bu bilim dalının gelişmesine katkıda bulunacak, bilgisini, yeteneğini yaratıcı ve anlamlı bir biçimde kullanabilecek adayların bu bölümü seçmesi gerekir. Bölümü seçecek adayların insan davranışları hakkında sorgulayıcı, analitik ve nesnel düşünme yeteneklerine sahip olması gerekir.

Psikoloji bilimi günümüzün insan problemlerine doğrudan çözüm arayan bir disiplindir.  Normal ve anormal davranışların ardındaki gerçeği bilimsel bir anlayışla ortaya çıkarmaya çalışır. Bunun için eğitim ve araştırma faaliyetleri yapar. Temel olarak psikoloji iki alt disipline sahiptir;

KURAMSAL PSİKOLOJİ

Daha çok öğrenme, düşünme, motivasyon, koşullanma gibi psikoloji süreçlerle alakalıdır. İnsanlar ve hayvanlar üzerinde çeşitli araştırmalar yapan ‘deneysel psikoloji’, toplumdaki etkileşimle ortaya çıkan davranışları inceleyen ‘sosyal psikoloji’, insanın büyüme, öğrenme, gelişme ve koşullanma gibi özelliklerini araştıran ‘gelişim psikolojisi’ kuramsal psikolojinin alt dallarıdır.

UYGULAMALI PSİKOLOJİ

Kuramsal psikoloji alanında yapılan araştırma sonuçlarını günlük hayatta uygulamayı sağlamaya çalışır. Günlük yaşamını idare edebilme yeteneklerini kaybetmiş kişilerin davranışlarını teşhis ve tedavi etmek ise bu dalın alanına girer. Psikolojinin uygulama alanları çok geniştir. Klinik psikoloji; uyum sorunu olan insanların davranışları ile kendini daha iyi hale getirmek isteyenlerin davranışlarını inceler. Endüstri Psikolojisi ise sanayide üretimin daha etkin olması ve çalışma ortamında olumlu ilişkilerin kurulması için çeşitli düzenlemeler yapar. Danışmanlık Pskilojisi; hafif davranış problemleri olan veya bir konuda bilgi sahibi olmak isteyen kişilere yardım eder. Okul Psikolojisi ise öğrenme ve okul sorunlarını çözmek için okullarda danışmanlık ve yönlendirme faaliyetleri yapar.

ALINAN DERSLER

Psikoloji bölümü okuyacak öğrenciler alacağı bazı dersler aşağıdadır;

  1. Felsefe
  2. Mantık
  3. İstatistik
  4. Sosyoloji
  5. Öğrenme psikolojisi
  6. Gelişim psikolojisi
  7. Bilişsel psikoloji
  8. Sosyal psikoloji

SAHİP OLUNMASI GEREKN ÖZELLİKLER

Psikoloji bölümü okumak isteyen öğrencilerin akademik bir yeteneğin yanında araştırmacı, felsefe-sosyoloji-psikoloji-mantık gibi derslerle ilgili, insanların sorunlarına duyarlı, insanlarla birebir çalışmaktan hoşnut ve sürekli kendini bu alanda geliştirmeye meyilli olması gerekir.

İŞ BULMA İMKÂNLARI

Psikoloji bölümünü bitirenlere “Psikolog” unvanı verilir. Çoğunlukla psikologlar uygulamalı psikoloji alanlarında çalışırlar. Bir psikolog çalıştığı yerin özelliklerine göre test, envanter ve anket gibi çeşitli araştırma araçlarını kullanır. Psikologlar genelde bireysel görüşmeler yaparak, bireylerin sorunlarını anlamaya ve bireyin kendisi için en uygun çözümü bulmasına yardım eder.

Psikologların iş bulmak gibi bir sorunları yoktur. Mezun olduktan hemen sonra iş bulabilirler. Psikologlar devlet sektöründe çok farklı bakanlıklarda çalışabilirler. Eğitim bakanlığına, Sağlık bakanlığına, Adalet bakanlığına ile Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığına bağlı kurumlarda rahatlıkla iş bulabilirler. Özel sektörde ise yüksek lisans yaptıktan sonra kendilerine ait klinikler açabilirler. Kreşlerde, rehabilitasyon merkezlerinde, özel okullarda, üniversitelerde, reklam şirketlerinde, kişisel gelişim şirketlerinde, huzurevlerinde, çocuk bakımevlerinde ve sanayi fabrikalarında çalışma imkanları vardır.

Devlette çalıştıkları kuruma göre gelirleri değişse de 2500 ile 6000 arasında maaş alabilirler. Özel sektörde ise aylık gelirleri 20 bine kadar ulaşabilmektedir.

PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ TABAN PUANLARI

1 thought on “Psikoloji Hakkında Öğrenilmesi Gerekenler

  1. PDR mi daha avantajlı bir bölüm ( iş bulma açısından,maaş açısısndan,kariyer açısından kısacası her açıdan) yoksa Psikoloji mi daha iyi ??? 2.Sorum ise PDR ‘hakkındada aynı bu şekilde bilgi verirmisiniz??? teşekkürler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.