Psikoloji Okumak ,10 Farklı Yolla Hayatınızı Değiştirir

Genel Kişisel Gelişim

İnsanlar genelde merak etmiştir; acaba psikoloji bilimi neden okunmalıdır. Türkiye’de psikolojinin öğrenciler arasındaki popülaritesi  her geçen gün artmaktadır. Bunu ÖSYS tercihlerinde anlayabiliyoruz. Peki psikoloji sadece akamdemisyen, öğrenci ve terapistler için mi gereklidir? Bu şekilde düşünenler bir daha düşünsünler çünkü psikoloji hayatın tam içinde olan bir bilimdir. Herkesin psikoloji okuması gerekir. İllahi üniversite olması gerekmez, psikoloji kitapları okuyarak da kişi kendisini psikoloji  alanında geliştirebilir.

Bu makalade sizlere psikolojinin hayatınızı değiştirebileceği 10 farklı yolundan bahsedeceğim.

1.       Motive olmanızı sağlar

Amacınız sigarayı bırakmak, kilo vermek, yeni bir dil öğrenmek veya başka bir şey olsun. Bir işi başarabilmek için insanın motivasyona ihtiyaç var. İşte bunu psikoloji sağlar. Bir işi yapmadan önce motivasyon düzeyini artırmak için aşağıdaki ipuçlardan yararlanabilirsiniz.

Mecvut bilgi üzerine yeni bilgiler ekleyin.

Görevle ilgili doğrudan net hedefler belirleyin.

İyi bir iş yapıldığında ödüllendirme yapın.

Bir sıkıntıya başınızdan savmak için onun sırasını başka sıkıntılarla değiştirin.

Konu ile ilgili ilgiyi yüksek tutmak için kitap okuyun.

2.       Lider olmanızı sağlar

Her insanın hayatında liderlik yapacağı yerler vardır. Ailede, ofiste, mahallede veya başka bir yerde bir lidere ihtiyaç duyulur. Psikoloji bilirseniz iyi bir lider olmayı başarabilirsiniz.

Lider olanların doğuştan bu yeteneklere sahip olduğu varsayılır ancak psikoloji bilgisi ile kişilerin liderlik özellikleri pekişebilir. Aşağıdaki ipuçlarını uygularsanız iyi bir lider olabilirsiniz.

Açık bir şekilde rehberlik edin, grup üyelerinin düşüncelerini dikkate alın.

Grup üyeleri ile olası çözüm önerilerini konuşun.

Uyarıcı fikirlere odaklanın ve yaratıcı fikirleri ödüllendirin.

3.       Daha iyi bir iletişimci olmanızı sağlar.

İletişim demek sadece konuşmak ya da yazmak değildir. Bunlardan çok daha fazlasını gerektirir. Araştırmalara göre sözsüz bir şekilde gönderilen sinyaller iletişimin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır.  Etkili iletişim için sözlü olarak kişinin kendisini ifade etmesinin yanında sözsüz uyarıcıları da öğrenmesi gerekir.  Birkaç ipucu:

İyi bir göz teması kullanın.

Mesajınızı güçlendirmek için ses tonunu kullanmayı öğrenin.

Karşıdaki insanın düşüncelerini öğrenin; “peki sen ne diyorsun…..”

4.       Diğerlerini anlamayı sağlar.

İletişim kurmak çok önemlidir. İletişim kurmanın en önemli yanı da karşıdaki kişiyi anlayabilmektir. Karşımızdaki insanın duygularını anlayabilirsek, davranışları kontrol etmemiz o kadar kolay olur. Bazı insanlarda duygusal zeka daha fazladır. Bunlar diğerlerini daha kolay anlarlar. Duygusal açıdan zeki olabilmek için bazı ipuçları:

Dikkatli bir şekilde kendi duygusal tepkilerinizi değerlendirin.

Duygularını birkaç defa deneyin ve bunları kaydedin.

Başka bir kişinin bakış açısı ile olayları görmeye çalışın.

5.       Daha doğru kararlar almanızı sağlar.

Bilişsel psikoloji alanında yapılan çalışmalar karar verme konusunda bize geniş bilgiler vermektedir. Kendi hayatınız ile alakalı kararlar vermeden önce stratejileri doğru okumalı ki akıllıca seçimler yapabilesiniz.  Eğer büyük bir karar verme arefesinde iseniz aşağıdaki ipuçlarını değerlendirin.

Rasyonel, duygusal, sezgisel, yaratıcı, pozitif ve negatif bakış açıları dahil olmak üzere, bütün bakış açıları ile olaylara bakın yada “altı şapkalı düşünme” tekniğini kullanın.

Bir kararın olası maliyetleri ve faydalarını göz önünde bulundurun.

6.       Belleğinizi Geliştirmenizi sağlar.

Daha dün tanıştığınız birinin adını hemen unuttu iseniz bunu hiç merak ettiniz mi? Bellek ile ilgili çok geniş araştırmalar yapılmaktadır. Belleğinizi güçlendirmek istiyorsanız aşağıdaki ipuçlarından yararlanın.

Bilgiye odaklanın.

Öğrendiklerinin tekrarlayın.

Dikkatinizi dağıtıcı öğeleri ortadan kaldırın. ( steve jobs’un evinde neden çok az eşya olduğunu şimdi anladınız mı?)

7.       Akıllıca finansal kararlar almanızı sağlar.

İnsanların çok emek verip kazandıkları paraları çok basit şeylere neden harcadığını hiç merak etmediniz mi? Bunların bir sebebi yok mudur? İşte psikoloji davranışsal açıdan ekonomiyi inceler. Akıllıca parayı yönetmek istiyorsanız aşağıdaki ipuçlardan yararlanın.

Ertelemeyin! Heme şimdi tasarrufa başlayın.

Sizin parayı harcamak için zayıf olan yönlerinizi öğrenmeye çalışın.

Emeklilikte harcayacağınız veya tasarruf yapacağınız limitleri şimdiden belirleyin.

8.       Yüksek notlar almanızı sağlar.

Araştırmalar göstermiştir ki sınav olan öğrencilerin bilgileri hafızalarında tutmaları ve bunları geri getirmeleri daha kolay olmuştur. Test yapmayan öğrencilerin bilgileri geri getirme yetenekleri daha azdır. Kendinizi sürekli test ederek belleğinizi güçlendirebilirsiniz.

“Kendi kendine test” denilen bu uygulama ile bilgiler sürekli aklınızda olur bu da sınavlarda başarılı olmanızı sağlar.

9.       Daha üretken olmanızı sağlar.

Dergilerde, kitaplar veya bloglarda bir işi nasıl başarabileceğiniz hakkında çeşitli bilgiler vermekdirler. Peki bunların kaç tanesi ciddi araştırmalara dayanmaktadır.  İşte psikoloji sizin daha başarılı olmanız için ciddi araştırmalara dayanan bilgiler sunmaktadır.  Psikoloji sizin üretkenliğinizi artırabilir. Daha üretken olmak için aşağıdaki ipuçlarını kullanın.

Aynı anda birden fazla işi yapmaktan kaçının. Hem müzik dinlemeyi hemde ders çalışmayı aynı anda yapmayın. Çünkü beynimiz ayrı ayrı çalışan bloklardan oluşmamıştır.

Önce eldeki göreve odaklanın.

Dikkat dağıtcı öğeleri ortadan kaldırın.

10.   Sağlıklı olmanızı sağlar.

Genel olarak daha sağlıklı bir birey olmak için bazı sorunların kafamızdan silinmesi gerekir. Bu sorunları kafamızdan nasıl sileceğimiz hakkında psikoloji bize bilgiler sunar. Günümüz hastalıkları stres, depresyon, kaygı gibi hastalıkları çözmek için psikoloji araştırmalar yapmaktadır. Daha sağlıklı bir hayat için hayatınızda uygulayabileceğiniz örnekler:

Araştırmalar egzersiz yapmanın depresyon gibi zihinsel hastalıkların tedavisinde etkili olduğunu göstermektedir.

Araştırmalar sağlıklı olmanın insanların riskleri daha doğru okumalarını sağladığını göstermektedir.

Yine araştırmalara göre güneş ışığı mevsimsel duygu bozukluklarının düzeltilmesinde faydalı olduğunu göstermektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.