Sayısal Alanında En Çok Tercih Edilen Meslekler

Genel Ygs-Lys

Üniversiteyi kazanmak kadar önemli bir nokta da istenilen bölümü seçmektir. Her yıl onbinlerce liselerin sayısal alanında mezun olan öğrenciler popüler olan bölümlerde okumak için birbirleri ile yarıştmaktadırlar. Ben bu yazıda Sayısal alanın en çok istenilen üniversite bölümlerini sıraladım.

Tıp Fakültesi (Doktor)

İnsanların hayatlarını kurtarmak kadar, iyi bir gelire sahip olmak için de üniversite adayları bu bölümü seçmektedirler.

İnşaat Mühendisliği

Son yıllarda Türkiye’de inşaat alanında çok büyük değişimler meydana geldi. Özellikle kentsel dönüşüm projeleri ile önümüzdeki en az on yılda da inşaat alanında büyük dönüşümler olacaktır. Türk firmaları sadece yurt içinde değil, yurt dışında da çok sayıda iş yaptıkları için bu alanda ihtiyaç hep  varolacaktır.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Teknolojinin hayatımızdaki yeri o kadar çoğalmış ki teknolojiden kurtulmak için bile teknolojiye sarılıyoruz. Dolayısı ile sayısalcılar için bu meslek hep en çok tercih edilenlerden olacaktır.

Endüstri Mühendisliği

Endüstri mühendisliği, fabrikalaşma ile sosyal hayatın bütünleşmesi ile ortaya çıkan bir mühendisliktir.  Her fabrikanın ve işletmenin ihtiyaç duyduğu bir meslektir.

Makine Mühendisliği

En eski mühendislik alanlarından biri olan makine mühendisliği, makinelerin fiziki özellikleri ile alakalı her türlü işte çalışabilme imkanlarına sahiptirler.  Bazı üniversitelerde yerleşmek kolay iken, birkaç iyi üniversitede yerleşmek ise derece yapmayı gerektiriyor.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

İyi bir gelire ve düzenli bir iş hayatına sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği bir meslektir. İş imkanları yüksek olması tercih edilme nedenlerindendir.

Diş Hekimliği Fakültesi

Diş hekimi olmak en çok istenilen mesleklerdendir. Kendine ait bir işyerine sahip olmak, hem patron hem işçi olmak isteyenlerin en çok tercih ettiği mesleklerdendir. Devlet ve özel kurumlarda çalışma imkanları da geniştir.

Mimarlık

En popüler mesleklerdendir. Hem sanatçı hem sosyal bilimci hemde sayısalcı olmayı gerektirir.

Konu ile ilgili galeriye buradan ulaşabilirsiniz.

1 thought on “Sayısal Alanında En Çok Tercih Edilen Meslekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.