SBS’de Ter Döken Öğrenci Sayıları

Sbs

İlköğretim 8. sınıf öğrencileri için düzenlenen Seviye Belirleme Sınavı (SBS) başladı.

Sınav, 839’ü yurt içi, 10’u yurt dışında olmak üzere toplam 849 sınav merkezinde, 60 bin sınav salonunda 180 bin sınav görevlisiyle yapılıyor.

Öğrenciler, sınav salonlarına yanlarında sözlük, hesap cetveli, hesap makinesi, çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz, radyo, bilgisayar özelliği taşıyan cihazlar ve ek özellikleri olan saatle bulunmaksızın alındı.

Gerekli kimlik kontrolleri ve yerleştirme işlemlerinden sonra salon başkanı, sınavda uyulacak kuralları hatırlattı, sınav evrakının bulunduğu güvenlik torbalarını öğrencilerin önünde açarak cevap kağıtlarını ve soru kitapçıklarını dağıttı.

Sınava giren 1 milyon 127 bin 211 öğrenciye, 100 soru yöneltilecek ve 120 dakika süre tanınacak.

Özel eğitime ihtiyacı olan 2 bin 284 öğrenciye, engel durumlarına göre ek süre verilecek.

Sınav başladıktan sonra 20 dakika içinde gelen öğrenciler sınava alınacak. Sınavın ilk yarım saatinde sınav salonu terk edilemeyecek. Sınav bitimine 15 dakika kala özürlü öğrenciler hariç sınav salonundan kimse çıkarılmayacak. Sınav salonunda tek aday kalmayacağından dolayı en az 2 aday bırakılacak.

Sınav esnasında kopya çekildiğinin salon görevlilerince tespiti halinde kopya çeken öğrencilerin sınavları iptal edilecek. Ayrıca sınavdan sonra cevap kağıtlarının değerlendirmesi yapılırken aynı salonda sınava giren ve aynı tür soru kitapçığını kullanan öğrenciler arasında bilgisayar sistemi aracılığıyla ikili veya toplu kopya taraması gerçekleştirilecek.

Kaynak AA

4 thoughts on “SBS’de Ter Döken Öğrenci Sayıları

  1. selam kızım toplam 5 mat 1 fen 1 ing 1 türkçe yanlış yaptı atatürk fen lisesine girebilirm?

    1. Okul puanı da önemli, Bizim hesaplamaya göre bu netlerle 638 puan alıyor. 6-7 ve 8. sınıf yıl sonu ortalamalarını da (e-okulda var) ekleyip 2’ye böldüğünüzde 495 gibi bir puan çıkarsa yerleşir.

  2. liseye geçiş yaparken 700 üzerinden aldıgımız puanlara goremı lise tercıhı yapıcaz yoksa 500 üzerınden aldıgımız puanlamı lise tercihi yapıcan lütfen cevaplar mısınız

    1. 700 üzerinden hesaplanan sizin sbs ham puanızdır. Okul puanları bu ham puana eklendikten sonra çıkan sonuç 2’ye bölünür. ki bu sonuç da 100 ile 500 arasında olduğu için tercih yaparken 500 üzerinden tercih yapmış olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.