Sınavsız Geçişin Püf Noktaları

Genel Ygs-Lys

Yüksek öğretim kurulu yıllardır devam eden sınavsız geçiş uygulamasına son vermedi. Ama sınavsız geçişin avantajlarını da öğrencilerin elinden aldı. Sınavsız geçiş zaten bazı bölümlerde imkansız idi. Örneğin çocuk gelişiminde mezun olunan ilk bir programa yerleşemeyen aday bir sonraki yıl yerleşmesi çok zor olmakta idi. Şimdi ise daha da zorlaşmıştır.

Sınavsız geçiş yapacak adayların dikkat edeceği hususları daha önceki yazımızda açıklamıştık. Bu yılın en büyük sürprizin sınavsız geçiş bölümlerine ait kontenjanların yarıya düşürülmesidir. Geçen yıl Türkiye 1. ‘si de olsaydınız Tablo-3’teki bir bölüme sınavsız geçiş üstünlüğü olan bir aday yerleşmeden siz yerleşemezdiniz. 2015 yılında ise sınavsız geçiş avantajının yarısı meslek liselilerin elinden alındı.

Peki bu durumda ne olacak?

Meslek liseli olan ve sınavsız geçiş hakkını kullanacak adayların bir iki noktaya çok dikkat etmesi gerekiyor. Bu adayların YGS puanları genellikle düşük olduğu için sınavsız geçişle bir programa yerleşmediğinde dışarıda kalma ihtimalleri çok yüksek oluyor.

Sınavsız geçiş koşullarına göre yerleşecek adayların aşağıdaki noktaları dikkat etmeleri faydalarına olacaktır.

1. 2015 yılı mezunu iseniz yerleşme ihtimaliniz yüksektir. Anadolu teknik ve Anadolu meslek liseli iseniz bu ihtimal daha da artıyor.

2.Eğer okulunuz Anadolu Teknik veya Anadolu Meslek lisesi değilse küçük şehirleri, ilçeleri tercih edin.

3. 2014 yılı mezunu iseniz yerleşme şansınızı düşüktür, kimsenin gitmek istemeyeceği şehirlere, bölgelere yönelin.

4. Ortaöğretim başarı puanı yerleşmek için o kadar önemli değildir. Yukarıdaki ilk üç madde çok önemlidir.

5. Yaşınız daha genç ise yerleşme ihtimaliniz artar.

6. Okulunuzda kaçıncı olduğunuza ve gideceğiniz programın sınavsız geçiş kontenjanına dikkat ediniz. Okulunuzda birinci iseniz kendi şehrinizdeki programa ilk önce siz yerleşirsiniz.

Tercih yapacak tüm adaylara başarılar diliyorum.

5 thoughts on “Sınavsız Geçişin Püf Noktaları

  1. Merhaba ben meslek lisesi mezunuyum geçiş hakkım vardı başarı puanım 444 tercih ettigim okullar 360tan başlayan basari puanlariyla aliyodu ama yerleşemedim neden olabilir ek tercihleri nasil yapmaliyim

  2. Ben 2015 yılı mezunuyum tıbbi dokümantasyon Sekreterliği ni istiyor istiyorm diploma nit um 70 başarı puanın 352 bu yıl tekrar üniversite sınavına gireceğim eğer iyi bir puan alamazsam geçen yılki bu puanların la tercih yapabilir miyim

  3. ben açık ögretim lisesi cocuk gelişiminden bu sene mezun oldum.ygs ye girdim düşük puan aldıgım için bekledim sınavsız geçiş hakkımı kullanmak ıstedim.tercih yaptım ama yerleşemedim…acaba ygs puanımı mı degerlendirdiler..cunku ortaogretim puanım yüksek tercih yaptgım okulların alım puanları daha düşük neden yerleşemedım ben:(

    1. Seda YGS puanını değerlendirmemişler, çocuk gelişimi mezunlarının yerleşmeleri zor olmaktadır. Tercih ettiğin okulların sadece ortaöğretim puanlarına bakma. Mezuniyet yılına, okul türüne, yaşına, metebine ve en son diploma notuna bak. Bunlardan dolayı yerleşmemiş olabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.