Sınavsız İkinci Üniversiteye Kayıt Yapmak İsteyenler

Genel

Üniversiteyi okuyup mezun olanlar ve halen üniversitede öğrenci olanların kendilerini farklı bir alanda yetiştirmek isteyenler için ikinci üniversite şansı doğmuştur. Anadolu üniversitesi bunu yıllardır yapmakta idi. Şimdi bu kervana İstanbul ve Erzurum üniversitesi de katıldı.

Halen üniversitede okuyanlar ile mezun olanlar üniversite giriş sınavlarına girmeden istedikleri açıköğretim programlarına kayıtlarını yapabilecekler. İkinci üniversite ufkunu geliştirmek, kariyer hedeflerini çeşitlendirmek ve farklı alanlarda bilinçlenmek isteyen adaylar için önemli bir fırsattır.

Sosyoloji, işletme, iktisat, felsefe, tarihi, coğrafya gibi bölümlerden de mezun olmak isteyenlere hitap eden programlardır. Açıköğretim fakültelerinin ikinci üniversite programlarının kontenjan sınırlaması olmadığı için isteyen herkes kayıt yapabilecektir.

Bu sene açıköğretim bölümlerine kayıt yapacak aday sayısı geçen yıllara çok fazla artacağını düşünüyorum. Çünkü üniversitelerde harç paraları kalktı. Açıköğretim programlarına kayıt yapacak adaylar öğrenim ücreti (harç) ödemeyecek ancak okula Açıköğretim materyal ücreti adı altında belli bir miktar para ödemek zorundadırlar. Üniversitelere kayıt yaptırmak isteyenler aşağıdaki tarihlere dikkat etmek zorundadırlar.

Anadolu üniversitesi ikinci üniversite son kayıt tarihi 19 Ekim 2012

İstanbul üniversitesi ikinci üniversite son kayıt tarihi 24 Ekim 2012

Erzurum üniversitesi ikinci üniversite son kayıt tarihi 31 Ekim 2012

 

1 thought on “Sınavsız İkinci Üniversiteye Kayıt Yapmak İsteyenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.