LGS Nasıl Yapılacak?

Genel

Koronavirüs’ün etkileri hala dünya çapında hissediliyor. Fark edildikten kısa süre sonra tüm dünyada hızla yayılan virüs, önlemleri de beraberinde getirdi. Dünya genelinde tüm ülkeler ve vatandaşlar önlemlerini almaya devam ediyor. Bir taraftan da virüsün aşısı için çalışmalar sürdürülüyor. Alınan haberlere göre aşının gidişatı iyi gidiyor ancak henüz elimizde tam olarak aşı ne yazık ki bulunmamakta. Bu yüzden de aşı kesin olarak bulunup resmi kurumlar tarafından onaylanıp dağıtılana kadar önlemlerin alınması şart.

Yeni haberlere göre 1 Haziran 2020 den itibaren sokağa çıkma yasakları son bulurken kafe gibi yerler hizmet vermeye başlayacak. Ancak insanların bunu “artık geçti, rahatız” diye algılamaması lazım. Her an ikinci dalga ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu yüzden mümkün olduğunca evden çıkmamalı ve başka insanlar ile temas kurmamalıyız. En azından aşı bulunana kadar bir süre daha sabretmemiz gerekecek.

Virüs aynı zamanda LGS adaylarını da etkiliyor. Sınavlar eskisi gibi yapılmayacak. Öğrenciler birbirinden uzak ve önlemlerini almış olmalı. Velilerin ve adayların akıllarına takılan bir soru da bu:

LGS nasıl yapılacak?

Konu ile ilgili Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı konuştu. Levent Yazıcı, insanların aklına takılan bir takım soruları yanıtladı.

Maskeler Sınavda Çıkartılacak.

Bilinmesi gerekenlerden bir tanesi de maskelerin sınav esnasında çıkartılabileceği. Ancak bu mecburi bir eylem değil. İsteyen öğrenciler yine maskeleri takılı halde sınavlarına devam edebilirdir. Maskelerin çıkarılması bir nevi öğrencilerin rahatlamasını sağlamak için yapılan bir eylem. Hiçbir şekilde mecburi değil. Yapılan araştırmalara göre sınav yapılan süreçte maskenin çıkarılması bir tehlike arz etmiyor. Bu yüzden öğrencinin maskesini çıkarması öneriliyor. Böylece daha kolay konsantre olabilir.

Kaç Okulda LGS sınavı gerçekleştirilecek?

Levent Yazıcı’nın söylediğine göre şu anki salon sayısı 14 bin 654.  Bu salonların arasında tek öğrencinin gireceği tek kişilik odalar da var ve bunların sayısı da 4 bin 170 civarında. Hastanede ve evde sınava girecek öğrenciler de var.  Şu ana kadar alınan başvuru sayısı 55 dolayında. Sınavın gerçekleştirileceği okul sayısının 1150 tanesi devlet okulu iken 561 tanesi de özel okul.

Öğrenciler Kendi Okullarında Mı Sınava Girecek?

An itibari ile tadilatta olan, hasarlı olan okullar var. Bu bilgi kapsamında en az 26 okulda sınav gerçekleştirilemiyor. Bununla ilgili olarak veliler 12-13 Haziran gibi e-okul u ziyaret ederek oradan sınava girilecek okulu görebilirler. Veliler e-okul ile sınava girilecek okulları görebiliyor olsa da Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yine de bu bilgi kendilerine ulaştırılacak. Milli Eğitim Bakanı tarafından açıklanana göre tüm öğrenciler kendi okullarında sınava girecek. Bazı istisna durumlar elbette olacak ancak genel itibariyle tüm öğrenciler kendi bölgelerinde olacaklar.

Sınavın Gerçekleştirileceği Okullarda Ne Gibi Hijyen Önlemleri Alınıyor?

Velilerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de sınavın gerçekleştirileceği okullardaki hijyen. Okullarda alınan hijyen önlemleri Levent Yazıcı tarafından açıklandı. Okullara her türlü el hijyen araçlarının ulaştırıldığı aktaran Levent Yazıcı, aynı zamanda Sağlık Bakanlığı ile iş birliği içerisinde olduklarını da dile getirdi.

Bu durumla alakalı gerekli önemler okulun girişinden tamamına doğru ilerleyecek. Girişten itibaren gerekli dezenfekte işlemleri sürdürülecek. Bununla beraber bütün ortak çalışma alanları ile merdivenler ve tırabzanlar başta olmak üzere okul içerisinde kullanımda olan tüm her şey; özellikle de öğrencilerin sınava gireceği sıralar üzerinde gerekli hijyen çalışmaları gerçekleştirilecek.

Her Öğrenci Tek Veli İle Mi Sınava Gelecek?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre bu sene sağlık güvenliği sebebiyle tüm öğrenciler kendi okullarında sınava girecekler. Bazı istisna durumlar olsa da yine öğrenciler genel olarak kendi bölgelerinde bulunan okulların birinde sınava girecekler. Bunun temel nedeni de öğrencinin mümkün olduğunca sınav yerine yakın olmasını sağlamak. Bu sayede öğrencinin sınava tek başına gelmesi daha kolay olacaktır. Geçen yıllardaki gibi velilerin bahçede dip dibe beklemesi gibi bir durum görülmek istenen bir durum değil. Bakanlığın önerisi öğrencilerin sınava tek başına gelmesi ancak yine de öğrenciler velileri ile sınava gelebilirler. Bununla ilgili bir yasak yok.

Öğrencilere Toplamda Kaç Maske Dağıtılacak?

Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’nın dediğine göre bu sene tüm okullara yeteri kadar maske dağıtımı yapılacak. Her öğrenciye 2 adet maske ve ayrıca yedek te olacak şekilde okullara maske ulaştırılacak.

Öğrenciler okula birer birer gerekli hijyen önlemleri ile beraber alınacaklar. Saat 9.00 da sınıfta olunacak şekilde öğrencilerin alımı başlanacak ve gerekli sağlık koridoru ile öğrenciler sınav binasına giriş yapacaklar.

Kaç Metrelik Bir Sosyal Mesafe Olacak?

Verilen karar göre bir sınıfta en fazla 20 kişi bulunacak. Sınıfın büyüklüğüne göre bu elbette değişiklik gösterecek. Burada öğrencinin sağlığını korumak birinci öncelik. Bu yüzden de en az 1-1.5 metre civarında bir sosyal mesafe sağlanacak.

Bu süreç içerisinde öğretmenler ve sınav gözetmenleri de sınav süresince maske kullanacak.

Öğrenci Yanında Dezenfektan Getirebilecek Mi?

Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, konu ile ilgili gerekli açıklamayı yaptı. Buna göre okullarda zaten gerekli hijyen önlemleri alınacak. Fakat temizliğin bireysel bir şey olduğunu vurgulayan Yazıcı, öğrencilerin yanında peçete ve küçük el dezenfektanı getirebileceğini konusunda değerlendirmeler yaptıklarını söyledi.

Bununla ilgili velilerin ya da öğrencilerin telaş yapmaması gerek. Gerekli önlemler zaten bakanlıklar tarafından sağlanıyor. Oluşabilecek tehlikelere karşı her türlü önlemin alınacağı Levent Yazıcı tarafından açıklandı.  Öğrencilerin bu durumda daha çok derslerine konsantre olmasında ve velilerin de buna destek olmasında fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.