Sosyologlara Yeni İş Alanları

Genel

Bir toplumun gelişmişliği ile yetiştirdiği uzman kişiler arasında doğru bir orantı var. Gelişmiş bir ülke olmak için her alanda çok iyi yetişmiş elemanlara ihtiyaç vardır. Bir işi bilmeyen on kişinin yapması yerine bilen birisinin yapması her zaman daha yerindedir.

Bir toplumu iyi bir şekilde yönetmek istiyorsanız bu konuda topluma ayna tutan bireylere, yani sosyologlara ihtiyaç vardır. Bir toplumu en iyi anlayabilecek olan da o toplumun bilimini okuyan insanlardır. Sosyologlar, toplum bilimci olarak, bu ülkeyi en iyi tanıyabilecek kişilerdir. Sosyoloji bölümlerinden mezun olanlar yıllarca devletin bu alanda adım atmasını bekliyordu. Nihayet son bir iki yıldır, devlet tarafından sosyologlara verilmesi gereken önem verilmeye başlandı.

Adalet Bakanlığı, 30 Ekim-30 Kasım 2012 tarihleri arasında yaklaşık 370 tane sosyologu Denetimli Serbestlik Uzmanı olarak aldı. Önümüzdeki aylarda Adalet Bakanı’nın söylediklerine göre yine denetimli serbestlik uzmanı alınacaktır. Denetimli serbestlik uzmanları, dışarıda kamu hizmeti yapma cezasına çarpılanları denetleme görevini yerine getirmektedirler.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 9 şubat tarihinde SOSYAL HİZMETLER YÖNETMELİĞİNİ yayımladı. Bu yönetmeliğe göre sosyologlar her ilde kurulacak sosyal hizmet merkezlerinde görev alabileceklerdir. Bu da sosyologlara yeni iş alanlarının açılması demektir. Sosyologların yanında psikologlar, rehber öğretmenler, sosyal çalışma mezunları, çocuk gelişimci, aile ve tüketici bilimleri mezunları görev yapacaklar.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, ayrıca Aile Danışmanları sertifikasına sahip sosyologların kendilerine ait Aile Danışma Merkezlerini açmalarına izin vermektedir. Bu alanda da ciddi anlamda sosyologların görev almaları beklenmektedir.

2 thoughts on “Sosyologlara Yeni İş Alanları

  1. Yıllarca ülkemde sosyolojinin ne olduğu bilinmedi.10 sene önce sosyologları sınıf öğretmeni yaptılar.Her sene 250-400 tl ye sosyologları dershanelerde rehber öğretmen diye süründürdüler.Bazı meslek grupları yandaşları sayesinde bu ülkede ihya edildi ve bizim alanımızı işgal ettiler.Tüm dünyada sosyologlar değer görürken bizler Türkiye’de yıllarca hor görüldük,devlete 1-2 sosyolog alına alına bugünlere geldik ve böylece 2012 kpss de 15.000 işsiz sosyolog sınava girdi.Yukarıda yazılanlar güzel gelişmeler.Lakin hala icraat yok!Hala sözler havada kalıyor!Hala bazı meslek grupları biz sosyologları sindiremiyor.Halbuki hepsi bizim kitaplardan besleniyor orası ayrı!Benim demem odur ki; geç bile kalındı.25 şubat 2013 saat 12.30 sosyal medyada tüm sosyologlar haykıracak bu yetmezse tüm Türkiye’yi sallıcaz.Tüm haklarımızı elde edene kadar bu davadan vazgeçmek yok.Bizlerin tek derdi bu ülkeye katkı sağlayabilmektir. Esenle kalın.

  2. Artık bu ülkede devlet yetkilileri sosyolog diye bir ünvan olduğu bilincine varmalıdır.sosyologların meslek itibarını geri vermelidr.sosyologların bire bir çalışma alanlarını başka meslekler tarafından işgal edilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.