Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Taban Puanları Ne Olacak?

Ygs-Lys

TS-2 puan türünde en çok dikkat çeken bölüm Türk Dili ve Edebiyatı’dır. Bu bölümü seçecek adaylar başarı sıralarına göre yerleşip yerleşemeyeceklerini öğrenmek istemektedirler. TS-2 puan türünde puanların ciddi oranda artacağı zaten belli. Bence en çok puanı yükselecek bölüm Türk dili ve Edebiyatı’dır.
Bu bölümün geçen seneki puanlarına baktığımızda 300 bine yakın başarı sırasına sahip öğrencilerin bile yerleştiklerini görüyoruz. Bu sene için ise durum çok farklı olacaktır. Başarı sırası olarak 100 bine kadar gerileyebilir ( puan olarak ise yükselecektir).
Bu yıl formasyonun Fen-Edebiyat fakültelerine verilmesi ve Öğretmenlik programının ise kapatılmasının yanında kontenjanların ise yaklaşık 3 bin kadar düşürülmesi, puanların yükseleceği anlamına gelir. Benim yerleştirme sonuçlarının açıklanması ile Türk dili ve Edebiyatı taban başarı sırasının 100 bin civarında olacağı dememin nedeni bunlardır.
En fazla kontenjan Açıköğretim fakültesine aittir. Düşük puanlı adayların burayı mutlaka tercih etmeleri gerekir.

12 thoughts on “Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Taban Puanları Ne Olacak?

  1. Merhaba. Ts2 başarı sıram 120 bin. Kocaeli edebiyat ikinci öğretim geçen sene 188 binle almış. Yerleşme imkanım nedir sizce. Geçen seneye göre 68bin önde gözüküyorum. Teşekkürler

  2. merhaba ts2 sıralamam 33bin.yıldız teknık 87 bınle mımar sınan 67 bınle almış edebıyatı.benım bu universitelere girme ihtimalim nedir.formasyondan dolayı çok endişeliyim

    1. Endişelenmekte haklısınız. Formasyon bu üniversitelerdeki puanları ciddi şekilde artıracaktır. Gelme ihtimali zayıf gözükse de kesin bir durum yok.

  3. hocambenim tm 1 sıralamam 238 bin. kırklareli çalışma ekonomisi ikinci öğretim geçen sene 273 bin , kırkalreli iktisat ikinci öğretim 267 bin, ordu çalışma ekonomisi ikinci öğretim 266 bin, karabük iktisat ikinci öğretim 300 bin , düzce işletme ikinci öğretim 277 bin,bartın iktisat ikinci öğretim 289 bin ile almış.ben bu yerleri dediğim sıraya göre son 6 ya yazıdm acaba yerleşebilirmiyim ?

  4. hocam 100 bin demişsiniz.. benim 87 bin.. yerleşme umudu var mııı .. altarnatif bölümlerde düşünüyorum zatenn

    1. Geçen yıl 150 bin ve aşağısında gözüken programları tercih edin. Başka alternatifleriniz varsa onları da deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.