Türkiye’nin En Girişimci ve En Yenilikçi Üniversiteleri

Ygs-Lys

Ergün, Türkiye Bilimsel ve Teknoloji Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından hazırlanan üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıralandığı “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi”ni açıkladı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün:

 “Bu sene 86 puanla Orta Doğu Teknik Üniversitesi girişimcilik ve yenilikçilik konusunda birinci oldu”

“Endekste 85,8 puan ile Sabancı Üniversitesi ikinci, 82,7 puanla İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi üçüncü ve 76,3 puanla Boğaziçi üniversitesi dördüncü oldu”

Bilim, Sanayi veTeknoloji Bakanı Nihat Ergün, bu sene 86 puanla Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin girişimcilik ve yenilikçilik konusunda birinci olduğunu bildirdi.

Ergün, Türkiye Bilimsel ve Teknoloji Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından hazırlanan üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıralandığı “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi”ni açıkladı.

Ünivesitelerin ekonomik hayata çok daha fazla katkı sağlayacağına inandıklarını dile getiren Ergün, geçen sene bu endeksi üniversite tercihlerinden sonra açıkladıklarını, bu sene ise üniversite tercihlerinde öğrencilere yardımcı olması için üniversite tercihlerinden önce açıkladıklarını söyledi.

Ergün, girişimcilik ve yenilikçilik konularının Türkiye’nin hayati gündem maddeleri arasında yer almasını istediklerine dikkati çekerek, dünyada kurulan başarılı firmaların ya yeni üniversite mezunu ya da halen üniversitede okuyan kişiler tarafından kurulduğuna vurgu yaptı.

Türkiye’nin büyük genç ve dinamik bir nüfusa sahip olduğunun altını çizen Ergün, bu sebeple Türkiye’nin büyük fırsatları olduğunu ifade etti.

Üniversite mezunlarının iş aramasının doğal olduğunu belirten Ergün, “Ama asıl bizim istediğimiz iş kuran, yenilikçi dinamik gençler olmaları” dedi.

Ergün, teknogirişim sermaye desteğinden 3 yıl içerisinde bin 134 kişinin yararlandığını kaydederek, üniversite ve sanayi ikilisini birbirinden ayrılmaz parçalar olarak görmek gerektiğini dile getirdi.

Geçen yıl 10 üniversiteyi teknoloji transfer ofisi kurma yönünde teşvik ettiklerini belirten Ergün, bu sene de çağrıya çıktıklarını, ikinci 10 üniversitenin de teknoloji transfer ofislerini destekleyeceklerini bildirdi.

En girişimci ve yenilikçi üniversite ODTÜ 

Bakan Ergün, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite endeksinin 23 ayrı göstergeye göre sıralandığına dikkati çekerek, endeks oluşturulurken, üniversitelerin bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliğini, patent ve lisansları olup olmadığını, yenilikçilik ve girişimcilik kültürlerini, ekonomik katkı ve ticarileşme gibi temel özelliklerini masaya yatırdıklarını söyledi.

Ergün, endeksi hazırlarken öğretim üyesi sayısı 50’nin altına olan üniversiteleri endekse dahil etmediklerine işaret ederek, bu sene 136 üniversite arasından ilk 50 üniversiteyi seçtiklerini belirtti.

Yaptıkları bu sıralamanın en başarılı üniversiteleri gösteren bir sıralama olmadığına vurgu yaparak Ergün, bu endeksin üniversitelerin eğitim kalitesini incelemediğini, girişimcilik ve yenilikçilik konusuyla sınırlı tuttuklarını kaydetti.

Ergün, ellerindeki verileri toparlama konusuna çok ilgi göstermeyen üniversitelerin geçen sene endeksin açıklanmasından sonra bu verileri toparlamaya başladıklarını ifade ederek, “Bu seneki endeks sonuçlarına göre yeni bir üniversite daha ilk 10’a girdi. Geçen sene ilk 20’de olmayan 3 üniversite ilk 20’ye girdi. Geçen sene ilk 50’de olmayan 8 üniversitenin de ilk 50’ye girdiğini görüyoruz. Bu da endeksin ne kadar dinamik ve güncel unsurlar içerdiğini göstermektedir” diye konuştu.

Bu yıl birinci üniversitenin değiştiğini dile getiren Ergün, “Bu sene 86 puanla Orta Doğu Teknik Üniversitesi girişimcilik ve yenilikçilik konusunda birinci oldu” dedi.

Ergün, 85,8 puan ile Sabancı Üniversitesi’nin ikinci, 82,7 puanla İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi’nin üçüncü ve 76,3 puanla Boğaziçi Üniversitesi’nin dördüncü olduğunu bildirdi.

Boğaziçi Üniversitesinin puanını geçen seneye göre 11 puan artırdığına dikkati çeken Ergün,  bu üniversitenin yarışa ciddi anlamda asılan üniversitelerden biri olduğunu kaydetti.

Özyeğin Üniversitesi’nin ise geçen sene dördüncü sırada olduğunu hatırlatan Ergün, bu sene yedinci sıraya gerilediğini, hem yerini hem de puanını kaybettiğini belirtti.

Ergün, bazı üniversitelerin sıralamasını çok yukarı çıkardıklarını ifade ederek, Anadolu Üniversitesi’nin 21 puan birden yükseldiğini, 37. sıradan 16. sıraya yükseldiğini dile getirdi.

Fatih Üniversitesi’nin geçen sene ilk 50 içerisinde yer almazken bu sene 39. sıraya geldiğini, Sütçü İmam Üniversitesi’nin de 8 sıra birden yükseldiğini bildirdi.

 Sıralamada ilk 50 üniversite

Endeks sıralamasındaki 50 üniversite şöyle:

 

1 Orta Doğu Teknik Üniversitesi
2  Sabancı Üniversitesi
3  İhsan Doğramacı Bilkent   Üniversitesi
4   Boğaziçi Üniversitesi
5  İstanbul Teknik Üniversitesi
6  İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
7  Özyeğin Üniversitesi
8  Koç Üniversitesi
9  TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
10  Hacettepe Üniversitesi
11   Selçuk Üniversitesi
12  Gazi Üniversitesi
13  Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
14  Ege Üniversitesi
15  Yıldız Teknik Üniversitesi
16  Anadolu Üniversitesi
17  Çukurova Üniversitesi
18  Yeditepe Üniversitesi
19  Çankaya Üniversitesi
20  Atılım Üniversitesi
21  Erciyes Üniversitesi
22  Süleyman Demirel Üniversitesi
23  Kocaeli Üniversitesi
24  Bahçeşehir Üniversitesi
25  Akdeniz Üniversitesi
26  Ankara Üniversitesi
27  Mersin Üniversitesi
28  Gaziantep Üniversitesi
29  Uludağ Üniversitesi
30  Karadeniz Teknik Üniversitesi
31  Düzce Üniversitesi
32  Dokuz Eylül Üniversitesi
33  Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
34  Fırat Üniversitesi
35  İzmir Ekonomi Üniversitesi
36  İstanbul Üniversitesi
37  Atatürk Üniversitesi
38  Niğde Üniversitesi
39  Fatih Üniversitesi
40  Melikşah Üniversitesi
41  Okan Üniversitesi
42   Pamukkale Üniversitesi
43  Işık Üniversitesi
44  Ondokuz Mayıs Üniversitesi
45  Kadir Has Üniversitesi
46  Afyon Kocatepe Üniversitesi
47  Gaziosmanpaşa Üniversitesi
48  Başkent Üniversitesi
49  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
50  İstanbul Şehir Üniversitesi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.