Üniversite mi Bölüm mü?

Eğitim Öğrenci

Üniversite tercihleri 23 Temmuz’ da başladı. Yaz sıcaklığında öğrenciler tercih yaparken kafalarına takılan sorulardan bir tanesi de bir bölüm için puanı tutarken sırf o üniversitede okumak için bölümden vazgeçmektir. Üniversite aşkı için bölüm aşkından vazgeçmektir. Ya da bölüm için üniversite aşkından vazgeçmektir.

Boğaziçi üniversitesinde matematik mi yoksa aynı puanla başka bir üniversitede elektrik- elektronik mühendisliğini okumak mı daha iyidir. Böyle bir durumda yapılacak olan şey YGS-LYS ‘lere niçin girdiğimizi tekrar değerlendirmektir. Eğer sınava sadece güzel bir üniversite okumak için girmişsek o zaman bölüm önemi yoktur. İyi bir üniversiteden herhangi bir bölüm okunabilir. Yok eğer istediğimiz hayata bir şeyler katmak ve kendimize sağlıklı bir meslek elde etmek ise o zaman da üniversitenin bölüm kadar önemi yoktur.

Türkiye’de çok iyi üniversiteler var. Kaliteleri bakımından Türkiye’yi aşmış olanlar var. Onlar da okumak bir ayrıcalıktır. Ancak sadece iyi bir üniversite okumak yeterli değildir. Önemli olan üniversiteden alacağımız bilgiyi kullanabilmektir. O bilgi de kendimize katacağımız bir şeyler bulmaktır.

Mezun olup bir iş yaptığınızda kimse size hangi okuldan mezun oldun ona göre sana iş vereceğim demez. İnsanlar o işi ne kadar iyi yapıp yapmadığınıza bakarlar. Gerçekten işinizde çok iyi iseniz öne çıkarsınız. Diplomanın üzerinde yazan amblemin o kadar anlamı orada yoktur.  İlk işe girdiğinizde diplomayı aldığın okul biraz etkili olabilir ama sonra hep yaptığın çalışmalar, yeni işler bulmanda etkili olacaktır.

Üniversitede verilen bilgiler her yerde ulaşılabiliyor. Üniversite hangi kitapların okutulduğunu bulduktan sonra gidip o kitapları okuyup, benimsedikten sonra sen de o alanın mezunu sayılırsın. Önemli olan bir bölümü okumak değildir. O bölümde verilen bilgileri kendi hayalini gerçekleştirmek için kullanabilmendir.  

Bütün öğrenci arkadaşlara hayırlı tercihler diliyorum.

 

 

1 thought on “Üniversite mi Bölüm mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.