Yanmak

Öğrenci

 

Demirci ustası ile çırak arasında şöyle bir konuşma geçer.

Usta; hadi oğlum şu demiri ateşten al ve dövmeye başla demiş.

Çırak ateşte kor haline gelen demiri alıp örsün üstüne koyduktan sonra dövmeye başlamış. Demiri çekiçle dövdükçe demirin şekli değişmeye başlamış. Demirin şekli değişirken çırak ustaya demiş;

Usta bende böyle değişsem demiş.

Usta; Yanarsan değişirsin demiş. Değişmek için yanmak gerekir. Bak demir yandığı için değişiyor. Hayatında bir şeyler başarmak istiyorsan önce yanmalısın o zaman değişirsin.

Derslerinde başarılı olmak isteyen, sınavları kazanmak isteyen öğrenciler için aynı şey geçerlidir. Eğer başarmak istiyorlarsa yeteri kadar yanmaları gerekir. Çok zor şartlar altında yaşayan öğrencilerin başarılı olmalarının nedeni yanmalarıdır. Aynen demir gibi ateşin verdiği acı çekicin verdiğinden fazla olduğu için demir dövüldükçe değişiyor. Büyük zorlukları gören öğrenciler de derslerin verdiği zorluklara daha fazla dayanabiliyor ve daha başarılı olabiliyorlar.

Bir yerlere gelen insanları hayatlarında onların zamanında yeteri kadar yandıklarını görüyoruz. Büyük başarıların arkasında çekilen sıkıntılar var. Hiç kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde çıkmamıştır sözü boşuna söylenmemiştir.

Dünyanın her yerinde büyük başarılara imza atanlar geçmişinde yanık izleri bırakmışlardır. O yüzden başarılı olmak isteyen arkadaşlar yeteri kadar yanıp yanmadıklarına bakmalılar. Hiç çaba göstermeden başarıya ulaşmak hiçbir varlığa tanınan bir özellik değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.