ÖSYS-2015 Aday El Rehberi

Öğrenci

Ölçme seçme ve yerleştirme merkezi 2015 yılında yüksek öğretim sınavları için başvuru yapacak adaylar için bir el rehberi hazırladı.

Rehber kitapçıkta adaylara ösym’nin misyon ve vizyon’undan bahsettikten sonra ÖSYM’nin tarihine ait bir yazı sunuluyor. Ardından da sınav sistemi ile ilgili kavramlara açıklık getiriliyor.

Aday rehberinden kısa bir yazı. Aday rehber kitapçığı için tıklayınız.

“Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS)” Nedir?

Ortaöğretim kurumlarından mezun olan ya da mezun olacak öğrencilerin, Yükseköğretim Kurumlarına yerleştirilebilmeleri amacıyla, yetenek ve bilgilerinin ölçülerek gösterdikleri başarıya göre sıralamak üzere hazırlanan çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin, öğrenciler tarafından cevaplandırılması, değerlendirilmesi
sonucunda puanların açıklanması ve yerleştirme aşamasını kapsayan sürece “Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS)” denilmektedir.

Sistem, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) olmak üzere iki aşamalı sınavlar bütünüdür.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS); adayların yeteneklerini ölçmeye yönelik soruları içermekte olup, YGS’den 140 ve üzeri puan alan adaylar, Meslek Yüksekokullarını tercih edebilmekte; 180 ve üzeri puan alan adaylar ise Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) girmeye hak kazanmaktadır.

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS); adayların farklı alanlardaki bilgilerini ölçerek puanlarına göre üniversitelerin ilgili programlarını tercih etme hakkı vermektedir.

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan ya da  mezun olabilecek durumda olan öğrenciler, istedikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna yakın programların uygulandığı meslek yüksekokulu ve açıköğretim önlisans programlarına sınavsız olarak yerleştirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.