YGS Başvuru Süreci Bugün Başladı

Genel

Başvuru sürecinin 15 Ocak 2013’ te biteceği YGS maratonuna başvurular bugün başladı. Üniversiteye girişteki ilk basamak olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) başvurular ösym’ nin daha önce açıkladığı başvuru kılavuzuna göre bugün başladı.
Başvuru yapmak isteyen adayların YGS başvuru kılavuzunu dikkatli bir şekilde okuduktan sonra başvurularını yapmaları gerekir. ÖSYM’ nin internet sitesinde yapılan yazılı açıklamaya göre YGS’ ye başvurular 02-15 Ocak 2013 tarihleri arasında yapılacaktır.
Lisansa Yerleştirme Sınavlarına (lys) başvuru ise 22-29 Mart 2013 tarihleri arasında yapılacaktır.
2013 YGS 24 Mart 2013 tarihinde yapılacaktır.
2013-ÖSYS başvuru kılavuzuna ulaşmak isteyenler, ÖSYM’ nin internet sitesinde “ http://www.osym.gov.tr “ adresinde ulaşabilecekler. Başvuru kılavuzu basılmayacaktır. Sadece internet üzerinden kılavuza ulaşmak mümkün olabilecektir.
ÖSYS’ ye lise son sınıfta okuyanlar, mezun olan ile mezun olabilecek olanlar başvuru yapabilecekler. Sadece sınavsız geçiş hakkını kullanmak isteyen meslek liseliler 10TL başvuru ücreti ödeyecekler ve YGS’ ye girmeyecekler. YGS’ ye girmek isteyenler ise 40 TL başvuru ücreti ödeyecekler.
Bu Yıl ki en önemli değişiklik Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi dersinden soru sorulacak olmasıdır. Soruların tipleri ve kolaylığı en çok merak edilecek konular arasında yer alacaktır.
2013 ÖSYS Kılavuzu görme ve işitme engelli ÖSYS adayları için sesli ve görüntülü olarak da hazırlanmıştır. Kılavuz, uzman kişiler tarafından, görme engelli adaylar için sesli ve işitme engelli adaylar için işaret dilinde video görüntüsü olarak hazırlanmıştır. Video görüntülerine aşağıdaki bağlantılardan erişilebilecektir.
2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu (Görme Engelli Adaylar İçin)
2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu (İşitme Engelli Adaylar İçin)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.