Anasayfa » Sınav » Ygs-Lys » İmam Hatip Meslek Lisesi Mezunlarının Tercih Edebilecekleri Sınavsız Geçiş Bölümleri

İmam Hatip Meslek Lisesi Mezunlarının Tercih Edebilecekleri Sınavsız Geçiş Bölümleri

Sınavsız bir şekilde iki yıllık ilahiyat bölümüne yerleşmek için bu (İmam Hatip Lisesi/İmam Hatip Okulu/İmam Hatip Lisesi (Y. Dil Ağırlıklı) / Anadolu İmam Hatip Lisesi) bölümlerden mezun olmak gerekiyor.
Açıktan ilahiyat okumak isteyen imam hatip liseli mezunların sınavsız geçiş hakkı ile açıköğretim ilahiyat bölümüne yerleşmeleri mümkündür. Açıköğretimde kontenjan sınırlaması olmadığından (2012 ÖSYS kılavuzuna göre) imam hatip mezunu veya YGS’ de herhangi bir puan türünde 140,00 barajı aşan herkes tercih edebilir ve yerleşebilir.
Geçen sene kontenjan sınırlaması olmadığından başvuran herkes yerleşmişti. Bu yıl (2013) kontenjan sınırlaması olursa yerleşme durumu değişebilir.

Hakkında Rehber Erdal

İnternet dünyasında Rehber Erdal olarak tanıdığınız bu kardeşiniz işinde kendini geliştirmek isteyen, gelişime açık biridir. Bu amaçla kurmuş olduğu bu blogta gelişime ve değişime açık olan herkese yardımcı olmaya çalışmaktadır. Sitemizi desteklediğiniz ve beğendiğiniz için teşekkürler.
 • http://www.omerfarukgazi.com Ömer

  Selamun Aleyküm ben ihl mezunuyum iki yıllık sınavsız geçiş hakkımı seçtim ben sadece iki yıllık ilahiyata mı gidebilirim yoksa att gibi bölümler seçebilir miyim ?

 • Derya

  Ben imam hatip lisesinde okuyorum bu sene son senem ben ATT istiyorum olabilirmiyim illaki imam hatip’ e dair bisey mi olmam gerekiyor ATT cok istiyorum bi yardımcı olabilirmisiniz

  • http://yenirehberlik.com Rehber Erdal

   Derya, ATT olabilirsin. Bu seneye kadar imkansız gibi gözüküyordu ancak ygs kontenjanların gelmesi ile bu engel kalktı. Yeterli ygs puanı yaptığında ATT’ye girebilirsin.

 • ayşe

  Ben 9. sınıfa geçtim ve mamak Anadolu imam hatipi 7. tercihimle kazandım aceba nasıl bir okuldur dersleri ağır mıdır bir blginiz varsa lütfen paylaşabilirmisiniz çünkü imam hatip liselerinin puanları oldukça düşük ve ben bu durumdan çok rahatsızım lütfen beni bilgilendirin 😀

 • sultan

  selamün aleykum. benim kızım 5 sınıfa geçti ama ben imam hatip e geçiş yaptırmak istiyorum. önü açık mı? hangi meslek dallarını tercih edebiliriz? Aydınlatırsanız sevinirim.

 • kerime

  ben hemşire olmak istiyorum olabilirmiim

 • hüseyin KURT

  arkadaşlar ben 3. sınıf ihl öğrencisiyim ygs4 ten alıyor ilahıyat oda çok kolay okul zaten baya puan verıyor mesela hesap makınasını açın 4 sene ortalamasını alın 0,6 ile çarpın okul puanı o kadar verır mesela 68 le bıtıren adama 40.2 puan verır zaten kilis üniversitesi 350 çukurova 363 yanı yapmanız gereken ygsde turkce ve sosyale 35 net yapmanız otomatık 352 puan verır artı okul puanı 380 felan olur hayatınızda imamhatipliler olarak başarılar dileği ile …………. :)

  • hüseyin KURT

   zaten 352 alırsanız rahat kazanırsınız ygs kalkma ihtimalide var dikkatlı olun 0.6 ile çarpılıp bulunur zaten mat ve fen boş bıraksanız bıle yaparsınız ama onlarada bır el atın puanlama turu zaten sosyal 40 turkçe 30 mat 20 fen 10 yanı en onemlıler sos turkce sorusu olan varsa facede ekleyebılır hkuurttt30@gmail.com bu adresten.

 • yunus

  YGS de sayısal alandan alıyor bunun için imam hatipte görmediğin ders bile olsa fizik,kimya,biyoloji,matematik,geometri derslerine çok çalışman lazım ki ygs1/2 dee 450 küsür puan alman gerekiyor. Bildiğim ihl.de 9.sınıftan sonra bu dersleri vermiyorlar

 • hasan

  ben imam hatip lisesi 10. sınıf öğrencisiyim ygs den sonra nasıl bir yol izleyebilirim

 • nur

  Selamun Aleyküm arkadaşlar. ben imam hatip son sınıf öğrencisiyim. bildiğim kadar cevaplayayım sorularınızı. imam hatiplerin dersleri özellikle Anadolu bölümünün dersleri diğer Anadolu liseleri ile aynı ölçüde ben gayet memnunum. üniversiteye hazırlık açısından düzenli ve kararlı bir yapıda sizi hazırlıyorlar. üniversiteye gelince istediğiniz bölüme gidebilirsiniz imam hatipli olmak hiçbir şekilde önünüzü kapatmıyor artık çok şükür. imam hatipten mezun olunca üniversite okumadan olabileceğiniz meslekler ise yeterlilik sınavı ve KPSS ye başvurmanız lazım yeterlilik şimdiki adıyla DHBT sınavını geçmeniz gerekiyor daha sonra atana biliyorsunuz bayanlar kuran kursu hocalığı veya vaizelik erkekler ise imam müezzin gibi dallarda yada müftülükte memur olarak atanabiliyor. ama benim tavsiyem ilahiyat mutlaka okunmalı puanları düşük bir ilahiyat bile olabilir bu daha kolay atanmanızı sağlar üstelik ilahiyat tercihi yaparsanız okuldan ekstra puanda geliyor. bence imam hatip tercih etmek hayatınızda verebileceğiniz en doğru karar. Ellah yardımcımız olsun :)

 • veli

  selamün aleyküm imam hatip çıkışlı öğrenciler sağlık eczacılık kısaca TIP bölümünü seçebilirmi ? ilgilenirseniz çok sevinirim. recep tayip edoğan cumhurbaşkanı oldu imam hatipler için tıp bölümünü açmasını istiyoruz.

 • tuğçe çelik

  selamünaleyküm arkadaşlar ben lise 1 geçtim ve imam hatibe gitmek istiyorum önü açık mı üniversite gittimde kazanma olasalığı kaçtır …ve derselri normal dersleden az mı görülüyo acil lazım beni biliglendirin lütfen..

  • sevda

   aleykümü selam öncelikle imam hatipte istediğin mesleği olabilirsin ünüversitede önün açk olur yanı hiç bir engel yok evet dersler biraz zor olabilir ama çalışırsan olmaz diye düsünüyorum

 • destina

  ben daha yeni liseye geçeceğim imam hatip lisesinden mezun olunca hangi meslek sahibi olabiliyoruz

  • Erdal

   İmam, hatip, müezzin, vaiz, ilahiyatta prof olabilirsin.

   • ahmet

    imam hatip liseleri üniverste olarak her yere gidebiliyormu

 • nur

  arkadaşşlar ben hangi bölümü secicem bilmiyorum napmam lazım

 • Emine

  selamü aleyküm açık lise imam hatip mezunlarının iş imkanı nedir?

  • eren

   yok malesef

 • http://winsod eyyüp oral

  selamun alykum

  • ayşe

   ve alayküm selam