Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Ağustos 2014

İmam Hatip Meslek Lisesi Mezunlarının Tercih Edebilecekleri Sınavsız Geçiş Bölümleri

Resim bulunamadı

Sınavsız bir şekilde iki yıllık ilahiyat bölümüne yerleşmek için bu (İmam Hatip Lisesi/İmam Hatip Okulu/İmam Hatip Lisesi (Y. Dil Ağırlıklı) / Anadolu İmam Hatip Lisesi) bölümlerden mezun olmak gerekiyor.
Açıktan ilahiyat okumak isteyen imam hatip liseli mezunların sınavsız geçiş hakkı ile açıköğretim ilahiyat bölümüne yerleşmeleri mümkündür. Açıköğretimde kontenjan sınırlaması olmadığından (2012 ÖSYS kılavuzuna göre) imam hatip mezunu veya YGS’ de herhangi bir puan türünde 140,00 barajı aşan herkes tercih edebilir ve yerleşebilir.
Geçen sene kontenjan sınırlaması olmadığından başvuran herkes yerleşmişti. Bu yıl (2013) kontenjan sınırlaması olursa yerleşme durumu değişebilir.

Etiketler:

Yorumlar

1 5 6 7
 1. yunus diyor ki:

  YGS de sayısal alandan alıyor bunun için imam hatipte görmediğin ders bile olsa fizik,kimya,biyoloji,matematik,geometri derslerine çok çalışman lazım ki ygs1/2 dee 450 küsür puan alman gerekiyor. Bildiğim ihl.de 9.sınıftan sonra bu dersleri vermiyorlar

 2. hasan diyor ki:

  ben imam hatip lisesi 10. sınıf öğrencisiyim ygs den sonra nasıl bir yol izleyebilirim

 3. nur diyor ki:

  Selamun Aleyküm arkadaşlar. ben imam hatip son sınıf öğrencisiyim. bildiğim kadar cevaplayayım sorularınızı. imam hatiplerin dersleri özellikle Anadolu bölümünün dersleri diğer Anadolu liseleri ile aynı ölçüde ben gayet memnunum. üniversiteye hazırlık açısından düzenli ve kararlı bir yapıda sizi hazırlıyorlar. üniversiteye gelince istediğiniz bölüme gidebilirsiniz imam hatipli olmak hiçbir şekilde önünüzü kapatmıyor artık çok şükür. imam hatipten mezun olunca üniversite okumadan olabileceğiniz meslekler ise yeterlilik sınavı ve KPSS ye başvurmanız lazım yeterlilik şimdiki adıyla DHBT sınavını geçmeniz gerekiyor daha sonra atana biliyorsunuz bayanlar kuran kursu hocalığı veya vaizelik erkekler ise imam müezzin gibi dallarda yada müftülükte memur olarak atanabiliyor. ama benim tavsiyem ilahiyat mutlaka okunmalı puanları düşük bir ilahiyat bile olabilir bu daha kolay atanmanızı sağlar üstelik ilahiyat tercihi yaparsanız okuldan ekstra puanda geliyor. bence imam hatip tercih etmek hayatınızda verebileceğiniz en doğru karar. Ellah yardımcımız olsun :)

 4. veli diyor ki:

  selamün aleyküm imam hatip çıkışlı öğrenciler sağlık eczacılık kısaca TIP bölümünü seçebilirmi ? ilgilenirseniz çok sevinirim. recep tayip edoğan cumhurbaşkanı oldu imam hatipler için tıp bölümünü açmasını istiyoruz.

 5. tuğçe çelik diyor ki:

  selamünaleyküm arkadaşlar ben lise 1 geçtim ve imam hatibe gitmek istiyorum önü açık mı üniversite gittimde kazanma olasalığı kaçtır …ve derselri normal dersleden az mı görülüyo acil lazım beni biliglendirin lütfen..

 6. destina diyor ki:

  ben daha yeni liseye geçeceğim imam hatip lisesinden mezun olunca hangi meslek sahibi olabiliyoruz

  1. Erdal diyor ki:

   İmam, hatip, müezzin, vaiz, ilahiyatta prof olabilirsin.

   1. ahmet diyor ki:

    imam hatip liseleri üniverste olarak her yere gidebiliyormu

 7. nur diyor ki:

  arkadaşşlar ben hangi bölümü secicem bilmiyorum napmam lazım

 8. Emine diyor ki:

  selamü aleyküm açık lise imam hatip mezunlarının iş imkanı nedir?

  1. eren diyor ki:

   yok malesef

  1. ayşe diyor ki:

   ve alayküm selam

 9. Lütfen yorumlarınızı imla kurallarını göre yapınız. İmla kurallarına göre yapılmayan, harfleri eksik olan yorumlara cevap verilmeyecektir.

  Sorularınızı Burada Sorabilirsiniz.5 Ağustos Tarihinden itibaren yalnızca soru-cevap kısmındaki sorulara cevap verilecektir.

Yorum Yaz

Site Yazarı Google +: Rehber Erdal