Templates by BIGtheme NET
okul birincilerine verilen ek puanlar ve kontenjanlar
okul birincilerine verilen ek puanlar ve kontenjanlar

Okul Birincilerine Ne Kadar Ek Puan Verilir?

Genelde öğrencilerin bildiği okul birincilerine belli bir ek puan verildiğidir. Aslında ise okul birincisi olanlara hiçbir ek puan verilmez. Peki okul birincileri nasıl oluyor da yüksek puanlı yerlere düşük puanlarla yerleşiyor.
Üniversitelerin kontenjanları belirlenirken okul birincisi olan öğrencilere ayrı kontenjanlar ayrılır. Normalde her okul birincisi için üniversitede ayrılmış bir kontenjan vardır. Ama bazen öğrencilerin istememesi bazen de yanlış tercih yapılmasından okul birincileri için ayrılan kontenjanlar boş kalmaktadır. Üniversitelerin her bölümü için okul birinciliği kontenjanı ayrılmaz. Okul birinciliği için hangi üniversitenin kaç tane kontenjan ayırdığını ÖSYS kılavuzunda öğrenmek mümkündür.
Okul birincisi olan öğrencilerin tercih yaparken dikkat edecekleri nokta puanlarıdır. Öğrencinin yerleştirme puanı eğer yüksek ise tercih yaparken çok yukarılardan tercih yapmaması gerekir. Öğrencinin puanı düşük ise o zaman da çok yukarılardan tercih yapması bazı avantajları yakalamasını sağlar.
Okul birincilerinin okul birinciliği hakkında yararlanmaları sadece bir yıla özgüdür. En son mezun olunan yıl okul birinciliği hakkından yararlanabilir. Daha sonraki yıllarda okul birinciliği hakkından yararlanılamaz.
Örnek vermek gerekirse 440 yerleştirme puanı olan bir puanı olanların 460’tan yukarı yerleri tercih etmeleri doğru değildir.
Yerleştirme puanı 300 gibi ise o zaman da 400’ e kadar olan yerleri seçebilirler. Neden böyle bir tercih yapmalılar? Çünkü okul birincileri genelde başarılı olan öğrenciler oldukları için bunların aldıkları puanlar da yüksek olur; bu da okul birincilerinin yukarılarda toplanmalarına neden olur. Yukarılarda yığılma olduğunda yerleşme de zor olmaktadır. Puanlar düşük olduğunda ise okul birincilerin yukarılarda yerleşme şansıları daha biraz daha fazladır. Çünkü düşük puanlarda yığılma fazla olmamaktadır.

Okul birincilerinin diploma notu 0,6 ile çarpılır, çıkan sonuç ham puanlara eklenir. Okul birincilerine en yüksek okul puanı verilmez. Diploma notu ne ise yani dört yılın ortalaması ne ise ona göre puan verilir.

ÖSYM OKUL BİRİNCİSİ OLDUĞUNUZU NASIL ANLAYACAK?

Birçok okul birincisinin yorum kısmında sorduğu sorulardan biri de ösym’nin okul birincilerini nasıl belirlediğidir. Her yıl liseler okullarındaki son sınıf öğrencilerinin notlarını ve okulun birincisine ait bilgileri ÖSYM’ye bildirir. Her öğrencinin bir TC kimlik numarası olduğuna göre, bu veriler ÖSYM’nin sistemindekiler ile eşleştirilir.  Siz de YGS-LYS için ÖSYM’ye başvurduğunuzda hem okulunuzdan gelen puan hem de okul birincisi olup olmadığınız belli oluyor.

 

Hakkında Rehber Erdal

İnternet dünyasında Rehber Erdal olarak tanıdığınız bu kardeşiniz işinde kendini geliştirmek isteyen, gelişime açık biridir. Bu amaçla kurmuş olduğu bu blogta gelişime ve değişime açık olan herkese yardımcı olmaya çalışmaktadır. Sitemizi desteklediğiniz ve beğendiğiniz için teşekkürler.
 • ogrenci

  Herkese merhaba. Ben iki yildir ki okul birincisiyim, iki senem kaldi. Diger yillarda da mi birinci olmam gerekiyor okuldan ek puan gelmesi icin? Hadi olamazsam bana puan gelir mi? Simdiden tesekkur ederim.

  • http://yenirehberlik.com Erdal

   Dilek, diğer yıllarda birinci olman şart değil. Dört yılın ortalaması en yüksek olan okul birincisi olur. 2. ve 3. ile arandaki fark az ise son iki yıl da birinci olman gerekir.

 • http://yenirehberlik.com/okul-birincilerine-ne-kadar-ek-puan-verilir.html acil cevaplanmalı

  mf3de 20 bindeyim okul birinciligi ile tıp gelirmi

 • Yavuz

  Hocam iyi günler,ben meslek lisesinde okul 1.si oldum ve bir sorum olacaktı.
  Okul birincilik kontenjanı için ayrı bir tercih mi gerekiyor yoksa direk normal ösym sitesinden herkesin yaptığı gibi tercih mi yapmam gerekiyor? Şöyle bir şey okudum herkesin yaptığı tercihin aynısını yapıyormuşuz ve sıralama yetmezse otomatik 1 kerede okul birinciliği kontenjanı için yapıyorlarmış

  • http://yenirehberlik.com Erdal

   Diğer yorumlara da bir baksan çok iyi olur. Benzer onlarca soruyu cevapladım.

 • Zeynep

  Hocam merhaba ben de okul birincisiyim imam hatip lisesi mezunuyum ve mf3 sıralamam 29bin. Acaba 15bin le alan yerleri yazsam uçuk olur mu, ya da yerleşme imkanim var mi?

  • http://yenirehberlik.com Erdal

   Birkaç tane yazabilirsin. 3-4 tane olabilir. Sonra 20-29 bin arası, daha sonra ise 29 binden istediğin kadar aşağı inebilirsin.

 • selda

  Merhaba hocam meslek lisesi mezunuyum ve okul birincisi oldum ygs puanımla bölümümden 4 yıllık lisan programlarına tercih yapmak istiyorum fakat genel kontenjan ya da okul birinciliği kontejanına ek puanlı yerleştirme puanıma göremi tercih yapıcam yoksa ösym nin yayınladığı klavuzda belirtilen ek puanlı yerleştirme başarı sırasına göremi acill cevap??

  • http://yenirehberlik.com Erdal

   Eğer tercih yapacağın bölüm ek puanlı ise ek puanlı kısma dikkat edebilirsin. Her ikisi de işine yarayacaktır. Eğer ek puanlı yerleşmezsen okul birinciliği puanına göre değerlendirecek.

   • selda

    Teşekkür ederim

 • sıla

  Merhabalar hocam ben meslek lisesi mezunuyum okul 1.siyim.dil bölümünden yerleşmek istiyorum.320 puanım var 21.000 sıralamam.380-400 puan civarında olan yerleri tercihime yazsam cok zor olur mu..
  teşekkürler

 • sümeyye

  Hcm tekrar meraba.
  Ben sadece lys3e girdim.Aceba diğerlerine girmediğim için sıralamam düştümü.
  Yani bunlar bağlantılımı aceba.
  Lütfen bana yardım edin.

 • sümeyye

  Hcm meraba.
  Benim okul puanım 95.56.
  Tm3ten 352 puan aldım.
  Ve okul birincisiyim sizce PDRye yerleşirmiyim.
  Çok istiyorum.

 • sümeyye

  hocam ben okul birincisiyim ilahiyat istiyorum ek puanla birlikte puanım 374 olacak sizce birincilik kontenjanı ile uludağ ilahiyat gelir mi sırlaması 70 binlerde

 • ismail kalaylı

  ben radyoloji bolümünde okuyorum eger bölüm birincisi olursam bana ne avantajları olacak acıklar mısın????

  universiteye girişte mesela…………….

  • http://yenirehberlik.com Erdal

   Bölüm birincisi olman ekstra bir avantaj sağlamaz. Birinci olduğun için ayrı bir hakkın olmaz. Okul birincisi olunca okul birinciliği kontenjanından yararlanma şansın olur.

 • ALVARO

  merhabalar hocam ben 2005 yılında okul birincisi olarak mezun oldum. Diploma notum 4.70 olup bu not üzerinden bana gelecek ek puan kaç olur? Ayrıca okul birinciliğimin yerleşmede bir etkisi olacak mı?
  Teşekkürler

  • http://yenirehberlik.com Erdal

   Okul birinciliğinin bir etkisi olmaz. Okul birinciliği sadece mezun olunan ilk yıl geçerlidir. Sonraki yıllarda geçerli değildir. 4.70 diploma notunun kaç puan getireceğini ise notun 100 lük sistemdeki karşılığına şuradan baktıktan sonra oradaki karşılığı 0,6 ile çarparsanız gelecek ek puan belli olur.

 • garip

  Hocam merhaba anadolu lisesinde okul birinsisiyim..
  11.siniftayim… Okul birincilerine kaç puan verilir?
  430 puanla dış hekimligine yerlebilirmiyim

  • http://yenirehberlik.com Erdal

   Okul birincilerinin diploma notları 0.6 ile çarpılır, çıkan sonuca göre ek puan verilir. Diş hekimliğine yerleşmen YGS VE LYS başarılarına da bağlıdır.

 • Özgür ASLANKAYA

  hocam ben denizcilik teknik lisesi öğrencisiyim 11. sınıftayım ve okul 1. siyim ben eğer bölümümün üniversitesini tercih edecek olursam bana ne gibi kolaylıklar sağlayabilir??

  • http://yenirehberlik.com Erdal

   Kendi bölümünle alakalı bir yer seçtiğinde 30 puana kadar ek puan alabilirsin. Okul birinciliği ise senin ayrı bir kontenjanla değerlendirmeni sağlayacaktır. Okul birincileri, kendilerine ayrılan kontenjanlara göre yarışırlar.

 • gamze

  Mrb hocam . Okul birincilik sansim var fakat ygs2 puanm cok dusuk okuldan gelen basari puanmla 280 olur anca birincilik kontenjaniyla 330 puanla alan bolume gideblme sansim varmi

  • http://yenirehberlik.com Erdal

   olabilir.