Anasayfa » Sınav » Ygs-Lys » Okul Birincilerine Ne Kadar Ek Puan Verilir?
okul birincilerine verilen ek puanlar ve kontenjanlar
okul birincilerine verilen ek puanlar ve kontenjanlar

Okul Birincilerine Ne Kadar Ek Puan Verilir?

Genelde öğrencilerin bildiği okul birincilerine belli bir ek puan verildiğidir. Aslında ise okul birincisi olanlara hiçbir ek puan verilmez. Peki okul birincileri nasıl oluyor da yüksek puanlı yerlere düşük puanlarla yerleşiyor.
Üniversitelerin kontenjanları belirlenirken okul birincisi olan öğrencilere ayrı kontenjanlar ayrılır. Normalde her okul birincisi için üniversitede ayrılmış bir kontenjan vardır. Ama bazen öğrencilerin istememesi bazen de yanlış tercih yapılmasından okul birincileri için ayrılan kontenjanlar boş kalmaktadır. Üniversitelerin her bölümü için okul birinciliği kontenjanı ayrılmaz. Okul birinciliği için hangi üniversitenin kaç tane kontenjan ayırdığını ÖSYS kılavuzunda öğrenmek mümkündür.
Okul birincisi olan öğrencilerin tercih yaparken dikkat edecekleri nokta puanlarıdır. Öğrencinin yerleştirme puanı eğer yüksek ise tercih yaparken çok yukarılardan tercih yapmaması gerekir. Öğrencinin puanı düşük ise o zaman da çok yukarılardan tercih yapması bazı avantajları yakalamasını sağlar.
Okul birincilerinin okul birinciliği hakkında yararlanmaları sadece bir yıla özgüdür. En son mezun olunan yıl okul birinciliği hakkından yararlanabilir. Daha sonraki yıllarda okul birinciliği hakkından yararlanılamaz.
Örnek vermek gerekirse 440 yerleştirme puanı olan bir puanı olanların 460’tan yukarı yerleri tercih etmeleri doğru değildir.
Yerleştirme puanı 300 gibi ise o zaman da 400’ e kadar olan yerleri seçebilirler. Neden böyle bir tercih yapmalılar? Çünkü okul birincileri genelde başarılı olan öğrenciler oldukları için bunların aldıkları puanlar da yüksek olur; bu da okul birincilerinin yukarılarda toplanmalarına neden olur. Yukarılarda yığılma olduğunda yerleşme de zor olmaktadır. Puanlar düşük olduğunda ise okul birincilerin yukarılarda yerleşme şansıları daha biraz daha fazladır. Çünkü düşük puanlarda yığılma fazla olmamaktadır.

Okul birincilerinin diploma notu 0,6 ile çarpılır, çıkan sonuç ham puanlara eklenir. Okul birincilerine en yüksek okul puanı verilmez. Diploma notu ne ise yani dört yılın ortalaması ne ise ona göre puan verilir.

ÖSYM OKUL BİRİNCİSİ OLDUĞUNUZU NASIL ANLAYACAK?

Birçok okul birincisinin yorum kısmında sorduğu sorulardan biri de ösym’nin okul birincilerini nasıl belirlediğidir. Her yıl liseler okullarındaki son sınıf öğrencilerinin notlarını ve okulun birincisine ait bilgileri ÖSYM’ye bildirir. Her öğrencinin bir TC kimlik numarası olduğuna göre, bu veriler ÖSYM’nin sistemindekiler ile eşleştirilir.  Siz de YGS-LYS için ÖSYM’ye başvurduğunuzda hem okulunuzdan gelen puan hem de okul birincisi olup olmadığınız belli oluyor.

 

Hakkında Rehber Erdal

İnternet dünyasında Rehber Erdal olarak tanıdığınız bu kardeşiniz işinde kendini geliştirmek isteyen, gelişime açık biridir. Bu amaçla kurmuş olduğu bu blogta gelişime ve değişime açık olan herkese yardımcı olmaya çalışmaktadır. Sitemizi desteklediğiniz ve beğendiğiniz için teşekkürler.
 • Yukarıdaki sıralamalara bu yıl için 80 bin kişi ekleyerek bulabilirsin.

 • fatma

  Merhaba hocam. Okul birincisiyim ama bu yıl gitmek istemiyorum. Kontenjanı heba etmek de istemiyorum. Sınıfta kalsam seneye okul birincisi olma gibi bi durum olur mu? Ortalamam baya yüksek seneye de birinci olurum bu ortalamayla ama size asıl sormak istedigim sınıfta kalmak ortalamamı etkiler mi ve okul birinciliğine engel mi? Mantıklı mı sizce? Şimdiden teşekkürler.

  • Sınıfta kalman için herhalde iki dönem not ortalamanın çok düşük olması gerekir. Bu pek uygulanabilecek bir şey değildir. Bildiğim kadarı ile sınıfta kalınan yılın ortalaması okul birincisi puanı hesaplanmasında kullanılmıyor. Okulu uzatmak anlamına gelirse o zaman sınıf tekrarı olmaz. Mantıklı bir davranış değil. Okul birincisi olmadan da istediğin bölümü kazanırsın. Önemli olan istediğin bölüme gitmendir.

 • Merve

  Merhaba hocam ben diyetistenlik istiyorum.Devlet üniversitesi tutmazsa ygs ile %50 burslu özel bir üniversteye gidip sonra devlet üniverstesine geçme şansım varmı?
  Ygs ile girdiğim bir okuldan lys ile alan bir okula geçebilirmiyim?

 • Merve

  Merhaba hocam ben beslenme ve diyetetik istiyorum devlet tutmazsa ygs ile %50 burslu ozel bı unıversteye gidip sonra devlet üniverstesine geçme şansım varmıdır acaba?
  Birde ygs puaniyla girdiğim bir okuldan lys ile alan bir okula geçiş yapabilirmiyim ?

  • Özel üniversiteden devlet üniversitesine nakil olma hakkın var. Ancak yatay geçiş için başvuru yaptığında senden o bölüme yerleştiğin zaman ki puanı isterler. Eğer gideceğin üniversite senden daha düşük puanla öğrenci almışsa yatay geçiş yaparsın. LYS ile yerleşmelerin yapıldığı bir okula YGS puanı ile nakil olamazsın.

 • menduh

  hocam ben ygs4 ten 340 aldım sıralamam 120 bin +50 puan okul puanı ve okul birincisiyim zihinsel engelliler gelir mi?

 • Okuldan sana gelecek puan iyidir. Bu seni tahmini olarak 20-30 gibi yukarı çekebilir. Okul birinciliği hakkı da bir ilerleme sağlar. Yerleşme ihtimalin var.

 • Hayır olmaz

 • Aranızdaki farkı kapatıp ondan daha iyi bir ortalamaya sahip olduğunda okul birincisi sen olursun. Henüz yarış bitmedi.

  • erhan

   teşekkürler. umarım herkez istediği yerlere girer.

 • Cumhur

  Merhaba hocam . Meslek lisesinde okuyorum okul birinciligim var mesela lys ygs ortalamam okul puanı ile 300 puan olsa kaç puana kadar yazmalıyım

  • Okul birincisi olduğundan bir iki tane 380 civarı daha 330-360 arasında bir kaç tane ardından 250-330 arasına sana uygun olanları yazabilirsin.

 • furkan

  Hocam ben meslek lisesinde okuyorum. Metokla girersem okul birinciliği ygs yani metok a girmemi kolaylaştırırmı acaba?

  • Sınavsız geçiş için okul birinciliği etkilidir. Birinci olduğun için senin okulundan aynı yıl mezun olanlardan önce sen gidersin, en yüksek puana sahip olduğun için. Sınavsız geçiş okul birincileri için ayrı bir kontenjan oluşturulmamamıştır.

 • gizem

  arkadaşım okul birinciliyle girdiği bölümden pişman oldu.Şimdi okul birinciliğiyle bölümünü değiştirebilir mi?

  • Okul birinciliği bir defa kullanılır, o da mezun olunan yıldır. Başka kullanılamaz.

 • Böyle bir ayrıcalık yok. Saçma bir dedikodu. Diploma notu en yüksek olan okul birincisidir. Okuduğu alanın önemi yok.

 • Gamze staj yapman YGS-LYS’de okul birinciliği kullanıp kullanmaman ile bir alakası yok. Okul birinciliği en yüksek puan ortalaması alan öğrenci ile belli olur. Şöyle bir durum olabilir. Sen mezun olamaz, okulu uzatırsan ve stajın da okul ortalamasına eklenecek ise o zaman YGS’de okul birinciliğini kullanamazsın. Eğer stajdan gelecek puan ne olursa olsun sen yine birinci olabiliyorsan o zaman da okul birinciliği kontenjanından yararlanabilirsin.

 • elif

  merhaba hocam ben meslek lisesi kimya bölümü öğrencisiyim okul birincisiyim ebelik bölümünü istiyorum kazanabilir miyim??

  • YGS’deki başarına bağlı olarak tabii ki kazanabilirsin.

 • murat

  Merhaba hocam ben anadolu lisesinde okuyorum 10a gidiyorum fen lisesine geçicem mezun olunca kaç puan verir?

  • Anadolu lisesi ile aynı puanı verir. Diploma notun önemli okulun değil.