okul birincilerine verilen ek puanlar ve kontenjanlar
okul birincilerine verilen ek puanlar ve kontenjanlar

Okul Birincilerine Ne Kadar Ek Puan Verilir?

Genelde öğrencilerin bildiği okul birincilerine belli bir ek puan verildiğidir. Aslında ise okul birincisi olanlara hiçbir ek puan verilmez. Peki okul birincileri nasıl oluyor da yüksek puanlı yerlere düşük puanlarla yerleşiyor.
Üniversitelerin kontenjanları belirlenirken okul birincisi olan öğrencilere ayrı kontenjanlar ayrılır. Normalde her okul birincisi için üniversitede ayrılmış bir kontenjan vardır. Ama bazen öğrencilerin istememesi bazen de yanlış tercih yapılmasından okul birincileri için ayrılan kontenjanlar boş kalmaktadır. Üniversitelerin her bölümü için okul birinciliği kontenjanı ayrılmaz. Okul birinciliği için hangi üniversitenin kaç tane kontenjan ayırdığını ÖSYS kılavuzunda öğrenmek mümkündür.
Okul birincisi olan öğrencilerin tercih yaparken dikkat edecekleri nokta puanlarıdır. Öğrencinin yerleştirme puanı eğer yüksek ise tercih yaparken çok yukarılardan tercih yapmaması gerekir. Öğrencinin puanı düşük ise o zaman da çok yukarılardan tercih yapması bazı avantajları yakalamasını sağlar.
Okul birincilerinin okul birinciliği hakkında yararlanmaları sadece bir yıla özgüdür. En son mezun olunan yıl okul birinciliği hakkından yararlanabilir. Daha sonraki yıllarda okul birinciliği hakkından yararlanılamaz.
Örnek vermek gerekirse 440 yerleştirme puanı olan bir puanı olanların 460’tan yukarı yerleri tercih etmeleri doğru değildir.
Yerleştirme puanı 300 gibi ise o zaman da 400’ e kadar olan yerleri seçebilirler. Neden böyle bir tercih yapmalılar? Çünkü okul birincileri genelde başarılı olan öğrenciler oldukları için bunların aldıkları puanlar da yüksek olur; bu da okul birincilerinin yukarılarda toplanmalarına neden olur. Yukarılarda yığılma olduğunda yerleşme de zor olmaktadır. Puanlar düşük olduğunda ise okul birincilerin yukarılarda yerleşme şansıları daha biraz daha fazladır. Çünkü düşük puanlarda yığılma fazla olmamaktadır.

Okul birincilerinin diploma notu 0,6 ile çarpılır, çıkan sonuç ham puanlara eklenir. Okul birincilerine en yüksek okul puanı verilmez. Diploma notu ne ise yani dört yılın ortalaması ne ise ona göre puan verilir.

ÖSYM OKUL BİRİNCİSİ OLDUĞUNUZU NASIL ANLAYACAK?

Birçok okul birincisinin yorum kısmında sorduğu sorulardan biri de ösym’nin okul birincilerini nasıl belirlediğidir. Her yıl liseler okullarındaki son sınıf öğrencilerinin notlarını ve okulun birincisine ait bilgileri ÖSYM’ye bildirir. Her öğrencinin bir TC kimlik numarası olduğuna göre, bu veriler ÖSYM’nin sistemindekiler ile eşleştirilir.  Siz de YGS-LYS için ÖSYM’ye başvurduğunuzda hem okulunuzdan gelen puan hem de okul birincisi olup olmadığınız belli oluyor.

 

1.679 Yorumlar

 1. Merhaba hocam ben Anadolu lisesindeydim son sene açık liseye geçtim ve okul puanım yaklaşık 95 açık lisede okul birinciliği var mı varsa nasıl öğrenebilirim? Acil cevaplar mısınız

 2. ygs 4 puanım 290 sıralamam 170 binlerde ilahiyat okumak istiyorum .imamhatip okuyorum okul birincisiyim ek puanla birlikte yaklasık 90 puan gelecek birincilik kontenjanımı da kullansam uludağ ilahiyat gelebilir mi

 3. Merhaba hocam ben Anadolu lisesindeydim son sene açık liseye geçtim ve okul puanım yaklaşık 95 açık lisedeki okul birinciliği var mı varsa bunu arayarak öğrenebilir miyim

 4. merhaba hocam ben aksam lisesinden okul birincisiyim eskısı gibi okul birincilerine 100 puan verilmiyor mu ? 2.olarakta 120 bininci oldum ygs de lys ile 70 bine geldiğimi varsayarsak nereleri tercih etmemi onerirsınız ?

  • Okul birincilerine yüz puan verilmiyor. Okul puanı (diploma notu) x 0,6 ile hesaplanır. 70 bine geldiğinde yeteneğine en uygun olan bölümü seç. Severek ve mutlu olacağın bölümü seç.

 5. meraba hocam ben okul birincisiyim ama ygs puanım cok düşük napmalıyım

 6. ismail kalaylı

  ben radyoloji bolümünde okuyorum eger bölüm birincisi olursam bana ne avantajları olacak acıklar mısın????

  universiteye girişte mesela…………….

  • Bölüm birincisi olman ekstra bir avantaj sağlamaz. Birinci olduğun için ayrı bir hakkın olmaz. Okul birincisi olunca okul birinciliği kontenjanından yararlanma şansın olur.

 7. merhabalar hocam ben 2005 yılında okul birincisi olarak mezun oldum. Diploma notum 4.70 olup bu not üzerinden bana gelecek ek puan kaç olur? Ayrıca okul birinciliğimin yerleşmede bir etkisi olacak mı?
  Teşekkürler

  • Okul birinciliğinin bir etkisi olmaz. Okul birinciliği sadece mezun olunan ilk yıl geçerlidir. Sonraki yıllarda geçerli değildir. 4.70 diploma notunun kaç puan getireceğini ise notun 100 lük sistemdeki karşılığına şuradan baktıktan sonra oradaki karşılığı 0,6 ile çarparsanız gelecek ek puan belli olur.

 8. Hocam merhaba anadolu lisesinde okul birinsisiyim..
  11.siniftayim… Okul birincilerine kaç puan verilir?
  430 puanla dış hekimligine yerlebilirmiyim

  • Okul birincilerinin diploma notları 0.6 ile çarpılır, çıkan sonuca göre ek puan verilir. Diş hekimliğine yerleşmen YGS VE LYS başarılarına da bağlıdır.

Cevapla

Email Adresin Yayınlanmayacak.* ile işaretli alanlar gereklidir. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>