okul birincilerine verilen ek puanlar ve kontenjanlar
okul birincilerine verilen ek puanlar ve kontenjanlar

Okul Birincilerine Ne Kadar Ek Puan Verilir?

Genelde öğrencilerin bildiği okul birincilerine belli bir ek puan verildiğidir. Aslında ise okul birincisi olanlara hiçbir ek puan verilmez. Peki okul birincileri nasıl oluyor da yüksek puanlı yerlere düşük puanlarla yerleşiyor.
Üniversitelerin kontenjanları belirlenirken okul birincisi olan öğrencilere ayrı kontenjanlar ayrılır. Normalde her okul birincisi için üniversitede ayrılmış bir kontenjan vardır. Ama bazen öğrencilerin istememesi bazen de yanlış tercih yapılmasından okul birincileri için ayrılan kontenjanlar boş kalmaktadır. Üniversitelerin her bölümü için okul birinciliği kontenjanı ayrılmaz. Okul birinciliği için hangi üniversitenin kaç tane kontenjan ayırdığını ÖSYS kılavuzunda öğrenmek mümkündür.
Okul birincisi olan öğrencilerin tercih yaparken dikkat edecekleri nokta puanlarıdır. Öğrencinin yerleştirme puanı eğer yüksek ise tercih yaparken çok yukarılardan tercih yapmaması gerekir. Öğrencinin puanı düşük ise o zaman da çok yukarılardan tercih yapması bazı avantajları yakalamasını sağlar.
Okul birincilerinin okul birinciliği hakkında yararlanmaları sadece bir yıla özgüdür. En son mezun olunan yıl okul birinciliği hakkından yararlanabilir. Daha sonraki yıllarda okul birinciliği hakkından yararlanılamaz.
Örnek vermek gerekirse 440 yerleştirme puanı olan bir puanı olanların 460’tan yukarı yerleri tercih etmeleri doğru değildir.
Yerleştirme puanı 300 gibi ise o zaman da 400’ e kadar olan yerleri seçebilirler. Neden böyle bir tercih yapmalılar? Çünkü okul birincileri genelde başarılı olan öğrenciler oldukları için bunların aldıkları puanlar da yüksek olur; bu da okul birincilerinin yukarılarda toplanmalarına neden olur. Yukarılarda yığılma olduğunda yerleşme de zor olmaktadır. Puanlar düşük olduğunda ise okul birincilerin yukarılarda yerleşme şansıları daha biraz daha fazladır. Çünkü düşük puanlarda yığılma fazla olmamaktadır.

Okul birincilerinin diploma notu 0,6 ile çarpılır, çıkan sonuç ham puanlara eklenir. Okul birincilerine en yüksek okul puanı verilmez. Diploma notu ne ise yani dört yılın ortalaması ne ise ona göre puan verilir.

ÖSYM OKUL BİRİNCİSİ OLDUĞUNUZU NASIL ANLAYACAK?

Birçok okul birincisinin yorum kısmında sorduğu sorulardan biri de ösym’nin okul birincilerini nasıl belirlediğidir. Her yıl liseler okullarındaki son sınıf öğrencilerinin notlarını ve okulun birincisine ait bilgileri ÖSYM’ye bildirir. Her öğrencinin bir TC kimlik numarası olduğuna göre, bu veriler ÖSYM’nin sistemindekiler ile eşleştirilir.  Siz de YGS-LYS için ÖSYM’ye başvurduğunuzda hem okulunuzdan gelen puan hem de okul birincisi olup olmadığınız belli oluyor.

 

1.650 Yorumlar

 1. Okul birinciliğinden yararlanarak lys ye girmeden 4 yıllık mühendisliklere tercih verme şansım var mı? Yoksa lys ye girmeli miyim?

 2. mülayim sert

  Şuan lise dörtteyim. Şimdiye kadar da okul birincisiyim. Ygs de sayısal 1 2 hariç barajı geçtim. Okul birinciliğinden yararlanarak lys ye girmeden 4 yıllık mühendisliklere tercih verme şansım var mı? Yoksa lys ye girmeli miyim?

 3. merhabalar,kızım şu an 11.sınıfta ve 9-10-11.sınıfta da okul birincisi idi.12.sınıfta da okul 1.si olacağını düşünüyorum.Önümüzdeki yıl dersaneler temel liselere dönüşüyor ve bizler çok endişeliyiz.Kızım dersane olmazsa işim zor,okul bizi ygs ve lys’ye hazırlamakta yetersiz kalır diye düşünüyor.Bu durumda bizim okul birinciliğimizi bırakıp gitmemiz gerekiyor.Dersanelerle yaptığım görüşmelerde 1.liği koruyamayabilir çünkü daha yüksek puanlı öğrenciler gelirse yapacakları bir şey olmadıklarını söylediler doğal olarak.Kızımın hedefi tıp ve diyor ki zaten benim tercih edeceğim bölümde çok puan farkları olmuyor 3-5 puan ile 1.lik kontenjanlarından ancak 1 veya 3 kişi faydalanıyor.Ama temel liselerde ben bu puan açığını kapatırım diyor.kafamız çok karıştı.temel liseye okul 1.liğini bırakıp geçse gittiği yerde 2.değil de 5.-10.olsa.ne olur?
  kaç puan kaybederiz.?lütfen görüşlerinizi iletirmisiniz?

  • Bu yıl sınavlarda aldığı puanlara baktıktan sonra tıp fakültesi için ne kadar fark kaldığını öğrenirsiniz. Daha sonra bu puan farkını temel lise ile yoksa kendi okulu ile mi aşıp aşmayacağını değerlendirebilirsiniz. Ben olsam okul birinciliğini bırakmazdım. Sonuçta okul birincileri arasından yarışmak ile tüm öğrenciler arasından yarışmak arasında bir seçim yapmak gerekir. Bütün okul birincileri de aynı şartlara sahiptirler.

 4. Hocam üniversitede Türkiye genelindeki sıralama neye göre belirleniyo?Sözeller sayısallar eşit ağırlıklar hepsi aynı sırada nasıl oluyo sonuçta puan türleri farklı?
  Okul birinciliğiyle fazla alakası yok srounun ama aklıma takıldı.
  Şimdiden teşekkürler.

  • Sınavdaki başarıya bağlıdır. Örneğin Türkçe-sosyal bilimler alanındaki testleri çözerken aynı zamanda tm ve mf puan türleri içinde başarı sağlıyorsunuz böylece bu alanlarda da sıralama oluyor. Bir öğrenci TM’de 10 bininci olurken MF’de ise 8 bininci olabiliyor.

 5. Hocam mrb ben geçen yıl okul birincisiydim ama genel kontenjandan yerleştim yani benim okul birinciliğin bir işe yaramadı.benden sonra gelen arkadaşım birincilikten yararlanabilrmi ve okul birinciliği mezun olunan yılmı geçerli sadece şimdiden çok teşekkür ederim.

 6. 2014 yılının okul birincisi taban puanları na ait link atarmısınız?

 7. benim bilgi almak istediğim konu okul biricliği avantajlarından yararlanmak için 4 sene boyunca okul birincisi mi olmamız gerekiyor yoksa en son mezun olduğumuz yıl mı birinciliğimizi sürdürmeliyiz????????

 8. merhaba.ben anadolu teknik lisesi makine bölümü 12.sınıf ögrencisiyim okul birincisiyim.
  1)okul birinciliğiyle ilgili bilgi verirmisiniz?
  2) 250 ham puanla 350 puanlık mühendislik bölümüne girme ihtimalim nedir?
  3)ygs den barajı geçtğimiz takdirde okul birincisi kontejyanıyla yerleşmemiz çok mu kolay olur?

Cevapla

Email Adresin Yayınlanmayacak.* ile işaretli alanlar gereklidir. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>