okul birincilerine verilen ek puanlar ve kontenjanlar
okul birincilerine verilen ek puanlar ve kontenjanlar

Okul Birincilerine Ne Kadar Ek Puan Verilir?

Genelde öğrencilerin bildiği okul birincilerine belli bir ek puan verildiğidir. Aslında ise okul birincisi olanlara hiçbir ek puan verilmez. Peki okul birincileri nasıl oluyor da yüksek puanlı yerlere düşük puanlarla yerleşiyor.
Üniversitelerin kontenjanları belirlenirken okul birincisi olan öğrencilere ayrı kontenjanlar ayrılır. Normalde her okul birincisi için üniversitede ayrılmış bir kontenjan vardır. Ama bazen öğrencilerin istememesi bazen de yanlış tercih yapılmasından okul birincileri için ayrılan kontenjanlar boş kalmaktadır. Üniversitelerin her bölümü için okul birinciliği kontenjanı ayrılmaz. Okul birinciliği için hangi üniversitenin kaç tane kontenjan ayırdığını ÖSYS kılavuzunda öğrenmek mümkündür.
Okul birincisi olan öğrencilerin tercih yaparken dikkat edecekleri nokta puanlarıdır. Öğrencinin yerleştirme puanı eğer yüksek ise tercih yaparken çok yukarılardan tercih yapmaması gerekir. Öğrencinin puanı düşük ise o zaman da çok yukarılardan tercih yapması bazı avantajları yakalamasını sağlar.
Okul birincilerinin okul birinciliği hakkında yararlanmaları sadece bir yıla özgüdür. En son mezun olunan yıl okul birinciliği hakkından yararlanabilir. Daha sonraki yıllarda okul birinciliği hakkından yararlanılamaz.
Örnek vermek gerekirse 440 yerleştirme puanı olan bir puanı olanların 460’tan yukarı yerleri tercih etmeleri doğru değildir.
Yerleştirme puanı 300 gibi ise o zaman da 400’ e kadar olan yerleri seçebilirler. Neden böyle bir tercih yapmalılar? Çünkü okul birincileri genelde başarılı olan öğrenciler oldukları için bunların aldıkları puanlar da yüksek olur; bu da okul birincilerinin yukarılarda toplanmalarına neden olur. Yukarılarda yığılma olduğunda yerleşme de zor olmaktadır. Puanlar düşük olduğunda ise okul birincilerin yukarılarda yerleşme şansıları daha biraz daha fazladır. Çünkü düşük puanlarda yığılma fazla olmamaktadır.

Okul birincilerinin diploma notu 0,6 ile çarpılır, çıkan sonuç ham puanlara eklenir. Okul birincilerine en yüksek okul puanı verilmez. Diploma notu ne ise yani dört yılın ortalaması ne ise ona göre puan verilir.

ÖSYM OKUL BİRİNCİSİ OLDUĞUNUZU NASIL ANLAYACAK?

Birçok okul birincisinin yorum kısmında sorduğu sorulardan biri de ösym’nin okul birincilerini nasıl belirlediğidir. Her yıl liseler okullarındaki son sınıf öğrencilerinin notlarını ve okulun birincisine ait bilgileri ÖSYM’ye bildirir. Her öğrencinin bir TC kimlik numarası olduğuna göre, bu veriler ÖSYM’nin sistemindekiler ile eşleştirilir.  Siz de YGS-LYS için ÖSYM’ye başvurduğunuzda hem okulunuzdan gelen puan hem de okul birincisi olup olmadığınız belli oluyor.

 

1.636 Yorumlar

 1. merhaba.ben anadolu teknik lisesi makine bölümü 12.sınıf ögrencisiyim okul birincisiyim.
  1)okul birinciliğiyle ilgili bilgi verirmisiniz?
  2) 250 ham puanla 350 puanlık mühendislik bölümüne girme ihtimalim nedir?
  3)ygs den barajı geçtğimiz takdirde okul birincisi kontejyanıyla yerleşmemiz çok mu kolay olur?

 2. Öncelikle selamlar. Meslek, anadolu teknik lisesi öğrencilerinin YGS puanlarıyla tercih yapmaları halinde 0.12 üstüne eklenen 0.06 katsayı bildiğim kadarıyla 2014-2015 döneminde sona eriyor. Öğrenmek istediğim bu sene 12.sınıf olup mezuna kalan öğrenciler bir dahaki sene yani 2015-2016 döneminde bu katsayıyı alabilecekler mi? Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler

 3. Merhaba hocam ben sayısal öğrencisiyim.Benim resim yeteneğim var bu yüzden sayısal alanlardan bana en yakın mimarlık geliyo .Fakat mimarların iş bulma olanaklarının sıkıntılı oldugunu söylüyorlar bu yüzden meslek seçiminde kararsızlıklar yaşıyorum.Sayısal alanda sağlık dışında bana önerebileceğiniz iş bulma olanakları fazla olan meslekler neler?

  • Mimarlık alanında iş bulma diye bir mesele olmaz. Mimarlık bölümünü herkes okuyabilir ama herkes mimar olamaz. Bir alanda ilgi ve yeteneğin varsa o alanın en iyisi olmayı düşüneceksin. İş zaten seni bulur. Önemli olan diploma değildir. Senin yaptıklarındır. Üniversitenin daha birinci sınıfında dikkat çekici bir şeyler ortaya koyduğunda işverenler seni bulacaktır.
   Sayısal alanda en iyi meslek önce yeteneğine sonra da ilgine uygun olan mesleklerdir. İşini sevmeyen bir doktor olacağına bir şeyler üreten bir makinacı olman daha iyidir.

 4. Merhaba hocam ben lise 3 sayısal öğrencisiyim.Şuanda okuduğum okulda okul birincisiyim birçok arkdaşım okul birinciliğinin o kadar önemli olmadığını asıl önemli olan sınav puanı olduğunu sölüyorlar.Tabiki bu böyle fakat ben okul birinciliğimle maximum kendi puanımın nekadar üstünde biyeri tercih edebilirim? Önemli olan puan değil sıralama aslında ama sizce 350 alan bir öğrenci okul birinciliğiyle maximum kaç puanlık yerleri tercih edebilir?

  • Kısaca şöyle söyleyeyim 350 puan alırsan okul birinciliği ile 400 puanlık bir yere yerleşme ihtimalin var. Yani okul birinciliği çok işe yarar. Çok yüksek puanlı bölümlerde okul birinciliği daha az etkiye sahiptir.

 5. hocam ben lise son sınıf öğrencisiyim. okul 1.liğim var. boğaziçi üniversiesine yerleşmek istiyorum . ygsden 365 ham puan almam gerekiyormuş. eğer 320 de almış olsam 1.lik kontejanından yerleşebilir miyim ? lütfen yardımcı olun.

 6. hocam ben özel sağlık meslek lisesine gidiyorum okul birincisi olursam kpss sınavında alacağım puanı etkilermi

 7. Merhaba hocam ben şunu merak ediyorum ticaret meslek lisesinde okul birincisiyim alanım muhasebe acaba 4 senelik üniversitede birincilik konteyjanlarından yararlanabilir miyim

 8. Hocam iki terciğ arasında kaldım. PDR bölümümü yoksa Pisikoloji bölümünümü terciğ etsem.

 9. Hocam ben ebelik bölümünü kazandım bu yıl hemşireliğe geçiş oluyor mu acaba

 10. hocam 85 bindeydim okul birincisiydim 50 bin lik yer akdeniz antalya üniversitesi inşaat mühendisliği geldi sağolun yardımlarınız için 2. tercih tuttu

  • Hayırlısı olsun.

  • ben anadolu lisesinden okul birincisiyim ama istediğim puanı alamadığım için bu sene tercih yapmadım 2.tercihtede mi okul 1.liği kontenjanından yararlanabiliyoruz ona göre tercih yapmak istiyorum..acil cevap verirseniz çok iyi olur.

 11. Merhabalar Hocam ben Sinan. Süleyman Demirel Üniversitesi Yaşlı Bakım bölümünü kazandım. Ama ben hemşirelik istiyorum. Hemşireliğe nasıl geçebilirim. Biri demiştiki okullar açıldığında sınavlar oluyor o zaman hemşireliğe geçebilirsin dediler. Bu doğru mu? Şimdiden teşekkürler.

  • Okullar açıldığında sınavların olduğuna ilişkin bilgi kaynağını da söylerse iyi olur. Benim bildiğim geçemiyorsun.

 12. merhaba hocam benim bartın yönetim bilişim sistemleri tuttu okulun isteğe bağlı hazırlık eğitimi var fakat karar veremiyorum okumalı mıyım yoksa okumamalı mıyım? okulun hazırlık eğitimi kötüymüş diye duydum hazırlık yerine kursa mı gitmeliyim sizce hem sene kaybım olmaz?

  • Bir yıl hazırlık oku. Okulun hazırlığı kötü ise aynı zamanda kursa git. Yani ne yap et, yabancı dili çok iyi öğren sonra da eğitimine başla. Bölümle ilgili İngilizce kaynaklardan beslen. Bu sana çok büyük fayda sağlar.

 13. merhaba ben çocuk gelişimi mezunuyum geçiş yapmak istiyorum çocuk gelişimi önlisanslara baktığımda aynı üniversitede bir tanesi sağlık hiz. myo bir tanesi ise normal meslek yüksek okulu arasındaki fark nedir acaba bilgilendirir misiniz. teşekkürler.

 14. Hocam bir sorum daha olacak size. Demistiniz ya okul birincilerinin diploma puani ile 0.6 carpilip ham puana eklenecek suanda ekli degil ekli olmadigi halde tercih verdik. O puan tercihler aciklanirkenmi gosterilicek. Yani benim puanim 233 ygs2 diploma notum ise 80 0.6 carpimi 48 oluyo osym 233 e 48 ekliyipmi yerlestricek ?

 15. Hocam kolay gelsin. Ben meslek lisesinden mezun oldumda okul birincisiyim. İlk 6 tercihime ygs4 den zihinsel engelliler ogretmenligi verdim 285 puanla sonra 4 tane okul oncesi ogretmenligi verdim 284 puanla 20 tanede hemsirlik verdim ygs2 den 233 puanla sizce cikma olasiligi nedir ? Ve okul birincisi puanim su 233 puanami eklenip cikar ? Ham puanimda 233.

Cevapla

Email Adresin Yayınlanmayacak.* ile işaretli alanlar gereklidir. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>