Başarılı Bir Öğretmen Olmanın Altı Sırı

Öğretmen

En başarılı öğretmenler genelde bazı ortak özelliklerini bizimle paylaşırlar. Bu yazıda başarılı öğretmen olmak için altı önemli öğeden bahsedeceğim. Dünyanın en zor işlerinde biri hep aynı adamı memnun etmeye çalışmaktır. Öğretmen her gün okula gelen öğrencileri memnun etmek için mücadele eder. Her öğretmenin belirgin bazı özellikleri vardır. Bazı öğretmenler bunları bilerek kullanmaktadır. Bazıları ise kendi doğalarında bu özelliklere sahip oldukları için her hangi bir psikoloji kitabı okumadan da bu öğelerde belirttiklerime sahipler. Öğretim hayatında başarı, hayatında diğer alanlarında olduğu gibi kişinin tutum ve davranışlarına bağlıdır.

Espri Anlayışı

Mizah duygusunun gelişmiş olması öğretmenin başarılı olmasına yardımcı olabilir. Her gün aynı insanları mutlu etmeye çalışmak kolay bir iş değildir. Mizah duygusu gergin sınıf ortamını rahatlatabilir. Esprili olmak öğrencilerin keyiflerinin yerine gelmesine ve derse sıkılmadan katılmalarına yardım eder. Espri yaparken tamamen doğal olmak gerekir. Zorla yapılmaya çalışılan esprileri her çocuk anlar. Çocuklar mutlu olduklarında derslerin daha iyi dinler ve anlarlar.

Pozitif Bir Tutum

Olumlu bir tutum insanın hayatındaki en önemli kazançlardan biridir. Hayatta ve öğretmenlik mesleğinde bir sıkıntı ile karşılaşabiliriz. Eğer olumlu bir tutuma sahip isek bunların üzerinden kolaylıkla çıkabiliriz. Örneğin okulun ilk gününde öğrencilere matematik öğretmen istiyorsunuz ama öğrencilerin buna ilişkin bir hazırlıkları yok. Sizin olumlu tutumunuz bunların üstesinden gelmeniz için yeterli olabilir.

Yüksek Beklenti

Etkili bir öğretmenin beklentileri yüksek olmalıdır. Etkili öğretmen öğrencilerin başarısı için hep çıtayı yüksek tutmaya çalışmalıdır. Öğretmen bir masadır. Öğrenciler ise o masanın altında büyümeye çalışan çocuklardır. Öğretmen, öğrencilerin kafalarının masaya değmeden büyümesini sağlamalıdır. Buradaki beklentilerimizden kasıt gerçekleşebilecek olanlardır. Öğretmen öğrencilerinin her konuda kendisini yetiştiğini ve kendisini geçmeye çalıştığını görmemelidir. Bazı öğretmenlerin teknolojik araçları kullanmak için öğrencilerden yardım almaya çalışması onları etkili öğretmen yapmaz.

Tutarlılık

Olumlu bir öğrenme ortamı oluşturmak için,  öğrencileriniz beklentilerinizi ve davranışlarınızı bilmeli. Aynı konu hakkında söyledikleriniz veya yaptıklarınız tutarlı olmalıdır. Eğer tutarlı olursanız, bu öğrencilerin kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacak ve başarıyı artıracaktır. Sürekli kuralları değişen bir ortamda öğrenciler de ders yapmak istemeyecektir.

Adalet

Adalet ve tutarlılık aynı değildir. Bunları karıştırmayın. Tutarlı bir öğretmen farklı günlerde aynı kalmayı başarabilendir. Adil öğretmen ise aynı durumda öğrencilere eşit davranandır. Öğretmenlerin yaş ve cinsiyet gibi konularda ayırım yapmaması gerekir. Öğretmen, öğrencilere adil olduğunu kabul ettirmelidir.

Esneklik

Öğretim ilkelerinden biri her şeyin sürekli değişiyor olmasıdır. Çok katı olan bir öğretmeni öğrenciler pek sevmez. Öğretmenin bazı konularda inisiyatifli olmalıdır.  Esnek bir tutuma sahip olmak demek tutarlı olmaktan kaçınmak demek değildir. Ama bazı durumlarda kolaylıklar sağlayabilmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.