Sosyal Çalışmacı Yerine Sosyal Hizmet Görevlisi

Eğitim

Devletin en çok ihtiyaç duyduğu meslek uzmanlarından biri de sosyal çalışma uzmanıdır. Üniversitelerde bu alanda yeterli bölümün açılmamasından, mezun olanlar devletin ihtiyaçlarını karşılayamamakta idi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yayımladığı yönetmeliğe göre bundan sonra sosyologlar da sosyal çalışma görevlisi olarak çalışabilecekler. Sosyal çalışma uzmanlarının hoşuna gitmeyen bu yönetmelik, yıllardır sosyologların beklediği bir haberdi.

Sosyal hizmet merkezlerinde sosyologlar, psikolog, rehber öğretmen, aile ve tüketici bilimleri mezunları sosyal hizmet görevlisi olarak çalışacaklar.

Sosyal hizmet görevlisi kimdir?

Çocuk, genç, kadın, erkek, engelli, yaşlı bireylere ve ailelerine koruyucu, önleyici, destekleyici, geliştirici, rehberlik ve danışmanlık odaklı sosyal hizmetlerin, hizmete erişim kolaylığı esasıyla bir arada ve gerektiğinde kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve gönüllüler ile işbirliği içinde sunulduğu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı sosyal hizmet merkezlerinde çalışan kişilerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.