Farklı Meslek Liseleri Arasında Yatay Geçiş Nasıl Olur?

Genel Öğrenci

 

Herhangi bir meslek lisesinde okuyorsunuz ama okuduğunuz lise veya bölümden memnun değilsiniz farklı bir bölüme veya liseye geçmek istiyorsunuz. Ama bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. Bu yazıda sizlere meslek liseleri arasında yatay geçişin nasıl olduğundan bahsedeceğim.

 1. Öncelikle 9. Sınıfta olmanız veya 10. Sınıfta başarısız olmanız gerekiyor. Bu durumda okullar bittikten ve yeni eğitim yılının başına kadar ki ilk hafta içinde başvuru yapabilirsiniz.
 2. 10. Sınıf sonunda yatay geçiş yapmak için telafi eğitimini almak gerekiyor. 10. Sınıf sonunda derslerin bittiği (Haziran ayında ) haftadan sonraki ilk hafta için başvuru yapabilir. Başvurular doğrudan lisenin kendisine yapılır. Hangi lisede okumak istiyorsa oraya.
 3. 10. Sınıf sonunda yatay (nakil) geçiş yapmak isteyen öğrenciler, yaz tatilinde seçtikleri alan/bölüme göre telafi eğitimi alırlar. Telafi eğitimi almak için en az 8 sekiz öğrencinin olması gerekir. Yani 10. Sınıf sonunda farklı bir meslek lisesine geçiş yapmak için en az 8 öğrencinin olması gerekir.
 4. Telafi eğimi sonunda başarılı olanlar 11. Sınıfa devam ederler. Başarısız olanlar ise eğer daha önce sınıfta kalmamışlarsa 10. Sınıfa devam ederler. Daha önce sınıfta kalmışlarsa o zamanda eski okullarına dönerler.
 5. Bölüm değiştirmek isteyen meslek liseli öğrenciler içinde aynı durum geçerlidir. Yani meslek lisesinde farklı bir bölüm okumak isteyen, okuduğu bölümden memnun olmayan öğrenciler için yukarıdaki kurallar geçerlidir.

Son olarak bir meslek lisesinden başka bir meslek lisesine geçişin yapılabilmesi için kontenjanın da olması gerekiyor.

538 thoughts on “Farklı Meslek Liseleri Arasında Yatay Geçiş Nasıl Olur?

 1. Ben 10 sınıfım Anadolu Lisesinde okuyorum sağlık lisesine geçiş yapmak istiyorum nasıl yapıcam lütfen acil .

  1. Geçebilirsin. Geçmek istediğin lisenin boş kontenjanı olması gerekiyor. Ayriyeten o lisenin taban puanına sahip olmalısın. Eğer bunlar mevcut ise e devlet üzerinden nakil yapabilirsin.

   e devlet nakil işlemi

 2. Teog öğrencisiyim meslek lisesi daha mantıklı geliyo Meslek lisesine gidip bi bölüm okuyup ardından ygs meslek seçimlerinde polislik seçebiliyomuyum?

 3. hocam ben 9. sinifim melsleki ve teknik anadolu lisesi okuyorum 321 aldik teogdan ve ben burdan sonra universite okumak istiyorum 10.sınıftan sonra matematik dersi almiyormusuz okulumda ben burdan ticaret meslek lisesine gecebilirmiyim?

 4. Merhaba ben kız Meslek lisesinde yiyecek içecek okuyorum 10. sınıfı bitirdim 11 de turizm ve otelciliğe yiyecek içecek bölümüne geçmek istiyorum geçiş varmı

  1. Ben 10. Sınıf bilişim teknolojileri bölümündeyim ve başka meslek lisesinde grafik tasarım ve fotoğrafçılık okumak istiyorum şimdi geçmem mümkün mü

 5. Ben endüstri meslek lisesinde okuyorum bölümümden memnun değilim turizm otelcilikte okumak istiyorum oraya nakil yapsam kabul edilirmiyim

 6. Selam ben 9. Sinifim yarin nakiller son okulumda istedigim alan yok ve meslekteyim puanlarim yuksek istedigim okullda meslek lisesi ama ben 9da bu okulumda 10da ise o okulda okumak istiyorum nasil oluyor yoksa nakil sartmi

  1. Eğer istediğin bölümü istiyorsan nakil olman gerekiyor veya istediğin bölümden vazgeçip kendi okulunda başka bir bölüm ile yoluna devam etmelisin.

 7. Ben normalde düz lisede okuyorumda normal altıneler kolejine geçiş yapabilirmiyim 10 dan ?

   1. Ben 10. Sınıfta elektrik-elektronik okuyorum 11. Sınıfta başka okulda başka bölümde okuma şansım var mı? Acil cewaplaya bilir misiniz.

    1. Elektrik-Elektronik bölümüne yakın olan yani aynı dalın içinde yer alan başka bir bölüm okuyabilirsiniz. Ve başka okulda da okuyabilirsiniz. Bunun için gitmek istediğiniz okulu kendi okulunuza bildirmeniz gerekiyor.

     1. Elektrik Elektronik bölümünden başka bölüm okuma şansım hiç yokmu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.