Liselerde Okul Birincilerini Tespit Etme Aşamaları

Öğrenci

Birçok öğrenci okul birincilerinin nasıl tespit edildiğini bilmemektedir. Bununla ilgili bir yazıyı kaleme almanın doğru olduğunu düşündüm.  Okul birincileri seçilirken aşağıdaki kriterlere bakılır.

 1. Her yıl ders kesimi sonucunda okul yönetimi, okul öğrenci ve disiplin kurulunun  da görüşünü alarak en yüksek mezuniyet puanına sahip olan öğrenciyi okul birincisi seçer.
 2. Eğer iki öğrencinin mezuniyet (diploma) puanı eşit ise son sınıfta yıl sonu başarı puanı en yüksek olan birinci seçilir.
 3.   Eşitlik bu durumda bozulmazsa, bir alt sınıftan başlanarak geriye  doğru eşitlik bozuluncaya kadar öğrencilerin yılsonu başarı puanları incelenerek okul birincisi tespit edilir.
 4. Bu şekilde de eşitlik bozulmuyorsa son ders yılından başlanarak derslerin yılsonu puanlarına esas olan dönem puanlarının aritmetik ortalamasının ağırlıklı ortalaması alınır.
 5. Bu değerlendirme sonunda da eşitliğin bozulmaması hâlinde ilgili öğrenci ve velilerin de katılımıyla öğretmenler kurulunda kura çekilerek okul birincisi tespit edilir.
 6. Bir çok programın uygulandığı çok programlı liselerde her lise için ayrı bir okul birincisi seçilir.  Örneğin, genel lise, meslek lisesi, imam-hatip lisesi ve meslek lisesi için ayrı birinciler tespit edilir.
 7. Birden fazla meslek lisesinin olduğu Mesleki ve teknik eğitim merkezlerinde de aynı durum geçerlidir.
 8. Birinciler okul yönetimi tarafından belirlendikten sonra ÖSYM’nin belirlediği tarihlerde ÖSYM’ye elektronik ortamda bildirilir.

okul birincilerine verilen puanlar için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

6 thoughts on “Liselerde Okul Birincilerini Tespit Etme Aşamaları

 1. Selamün aleyküm.Üniversiteye giderken burs almak için hangi yolları tercih etmeliyiz?Bi de birden fazla burs alınabilir mi?Teşekkürler.

  1. Birden fazla burs alabilirsin. Vakıflar ile devlet burs vermektedir. Devlet bursuna üniversiteye yerleştikten sonra başvurabilirsiniz. Vakıf burslarına ise vakıfları araştırarak başvurabilirsin. Bazı vakıflar başka yerden burs alana burs vermiyor.

 2. Hocam. Ben birinciyim. Tercih yapacam bir kaç gün içinde. Ama tercih ederken bir büton falan olamayacak mı ? Ben nerden anlayacağım okulun beni ÖSYM’ye bildirip bildirmediğini şimdiden teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.