Microsoft Office Word’te Yarım Satırları Birleştirme

Bilgi

İnternet üzerinden kopyaladığınız bir yazıyı word üzerinden düzenlemeye çalıştığınızda karşılaşılan problemlerden biri satırları birleştirmektir. PDF üzerinden kopyaladığınız bir yazıyı word‘ta düzenlerken satırları birleştirmek için DELETE tuşu kullanılır. İki satırı birleştirmek için satırın sonuna gelip Delete tuşuna basınca satırlar birleşiyor. Ancak onlarca sayıda birleştirmeyi bekleyen satırınız varsa işiniz zorlaşmaktadır.

Hem zamandan hem de işten tassaruf etmek isteyenler kısa bir yol var. Onu anlatayım. Özellikle ÖSYM kılavuzlarını düzenlerken işime yarayan bir bilgi olmuştu.

Öncelikle yazımızı word’a yapıştırıyoruz. Veya  var olan bir yazıyı açıyoruz.

Sonra CTRL+H tuşlarına basıyoruz.

Bul ve Değiştir ekranı çıkacak. Orada değiştir kısmına parantez (^p) içindeki ibareyi yazın. Veya kopyalayıp yapıştırın.

Yeni değer kısmına ise boşluk giriniz. ( )

Tümünü değiştir‘e tıkladığınızda word dosyanızdaki tüm paragraflar birleşmiş olacak.

Burada yapılan iş enter tuşu yerine kullanılan ^p değerini boşluk ile değiştirmektir. İşlemlerinizi tüm word dosyası için birden yaparsanız doğru olan paragraflarınız da birleşecek. Bu nedenle bir paragrafı yaptıktan sonra diğerine geçerseniz daha iyi olur.

4 thoughts on “Microsoft Office Word’te Yarım Satırları Birleştirme

  1. Çok teşekkür ederiz. Doküman birleştirme sıkıntılı bir konuydu. Ancak 100 sayfalık bir dokümanda bunu uyguladığımda bütün paragraflar da birleşti ve tek bir satır haline geldi. Paragraflar arasındaki boşluğu korumanın da bir yolu var mı?

  2. Büyük bir yükten kurtardınız beni. Çok çok çok teşekkürler.
    İyi çalışmalar….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.