Öğretmenler Anne-Babalardan Ne İster?

Genel

Çocukların başarılı olması sadece öğretmenlerden beklenebilecek bir durum değildir. Bir çocuğun derslerinde başarılı olabilmesinin üç önemli ayağı  vardır; bunlardan bir öğrencidir, bir ailedir ve biri de öğretmendir. Araştırmalar ebeveynlerin çocuklarının hayatları ile ilgilerinin artması ile çocukların başarılarının da artığını göstermektedir. Öğretmenler ailelerin de çocuğun okul hayatının bir parçası olmasını istiyorlar. Öğretmenlerin ailelerden beklediklerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Çocuğunuza Kitap Okuyun.  Amerika’da yayınlanan bir rapora göre çocuklarına kitap okuyan ebeveynlerin, çocuklarının okul başarılarında büyük bir katkı yaptığını yazmıştır. Haftada  iki-üç defa ebeveynleri tarafından kendilerine kitap okuyan çocukların diğerlerine göre % 25 oranında daha başarılı olduğu ortaya çıkmıştır.
  •  Çocuğunuzun Akademik Hayatı Hakkında Bilgi Sahibi Olun. Çocuğunuzun öğretmenini iyi tanıyın  ve onun iletişim bilgilerine (cep telefonu, e-posta) sahip olun. Veli toplantılarına mutlaka katılın. Çocuğunuzun sınıftaki davranışları hakkında öğretmeninden açık bilgiler edinin. Çocuğunuza has bilgiler edinmeye çalışın.
  • Çocuğunuzun Sınıf Arkadaşlarını Tanıyın ve Okul Dışındaki Dostluklarını Öğrenin.  Bir çocuğun başarılı olması aynı zamanda sınıfının da başarılı olmasına bağlıdır. Her çocuğun arkadaşlarının yardımına ihtiyacı vardır. Sağlam dostluklar kurduğunda onu destekleyin. Grup çalışmaları onu daha başarılı yapacaktır.
  • Çocuğunuzun Ödevlerini ve Sınav Sonuçlarını Takip Edin.   Çocuğunuzu sıkmadan adım adım izlemek, sorunlarını beraber çözmeye çalışmak onun daha başarılı olmasını sağlayacaktır.
  • Okul Hayatına Katılın. Çocuğunuzun okulda çeşitli sosyal faaliyetlere katılması için onu teşvik edin. Bir kulübe veya oyun grubuna katıldığında onu izlemek için gerekli zamanlarda okulda bulunun.
  • Evde Çeşitli Faaliyetleri Öğrenmesini Sağlayın. Okul çocuğa akademik bilgi ve başarı sağlar. Evde ise çocuk hayat için gerekli bir olayı öğrenebilir. Bunun için gerekli ortamları hazırlayın. Örneğin beraber hamur işleri yapabilirsiniz. Yada bağ-bahçe işleri yapabilirsiniz. Yine müze, sinema ve tiyatro gibi aktivitelere birlikte gibin.
  • Aile Değerleri, Kişilik, Ahlak vb. Konuları Birlikte Tartışın. Çocuğunuzun düşünsel dünyasını iyi bilmek için onunla çeşitli konularda tartışın. Birlikte yeni bilgiler edinmeye çalışın. Bilmediğiniz noktalarda araştırma yapın. Haklı olduğu noktalarda ona destek verin.

Bunları yaptığınızda inşaallah çocuğunuz için sizin istediğiniz bir başarı elde edersiniz. Okulda başarılı olan hayatta da başarılı olur. Hayatta başarılı olan okulda da başarılı olabilir. Başarı ilgi, yetenek, sevgi ve takdir ister.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.