Okul Rehber Öğretmeni Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Öğrenci

Okullarda öğrencilerin kaygıları ile ilgilenen neredeyse tek öğretmen okul rehber öğretmenidir.  Rehber öğretmenler öğrencilerin sorunlarını çözmelerine yardımcı olan, onların fırsatlarını geliştirmeleri, geleceklerini sağlam temeller üzerinde kurmaları için yol gösteren kişilerdir. Birçok öğrenci de okul rehber öğretmeni olmak istemektedir. Ama bunun nasıl olduğunu ve hangi eğitimlerin alınması ile gerçekleşebileceğini bilmemektedirler.

Okullarda rehber öğretmen olarak çalışmak için öncelikli olarak üniversitelerin Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümlerini bitirmek gerekir. Kısa adı PDR olarak geçen bu bölümü okumak için ise üniversiteye giriş sınavlarında biraz yüksek bir puan almak gerekiyor.

Üniversite giriş sınavları YGS ve LYS olarak bilinmektedir. YGS nisan ayında girilen ve üniversiteye yerleşmek için gerekli olan puanın %40’ının alınması gereken bir sınavdır. LYS ise daha çok bilgiye dayalı soruların sorulduğu ve üniversiteye yerleşmek için gerekli olan puanın %60’ının alınması gereken sınavdır.

Bu sınavlarda PDR için TM-3 puan türünde en az 387 puan almak gerekiyor. Üniversitelere göre taban puanlar değişmektedir.

Psikoloji Danışmanlık ve Rehberlik bölümü dışında Psikoloji bölümünü bitirenler de eğer iki yıllık tezsiz yüksek lisans yaparlarsa, formasyon dersleri alırlarsa onlarda okullarda rehber öğretmen olabilirler.

13 thoughts on “Okul Rehber Öğretmeni Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

 1. Çok soru sordum ancak sözleşmeli öğretmenler eş durumundan kaynaklı doğuya atanabilir mi acaba

 2. ve hocam atamalar hakkında da bilgi verebilir misiniz acaba doğu atamaları özellikle tercih ettiğim bir kesime gidebilir miyim doğu ataması olduğunda ne şekilde olur bu atamalar ve sonrası bu konularda bilgi verebilirseniz çok iyi olur

 3. Ve aynı zamanda özel üniversite okumamın getireceği bir dezavantaj veya avantaj var mıdır rehberlik öğretmeni olabilmek için

 4. Psikoloji son sınıf öğrencisiyim bu yıl mezun olacağım ve ikinci dönem formasyon almayı düşünüyorum. Formasyon aldıktan sonra rehberlik öğretmenliği için kpss ye girmek istiyorum yeterli puanı alabilirsem rehberlik öğretmeni olabilir miyim yoksa başka bir prosedür gerekli midir bu konuda bilgi alabilir miyim

 5. meraba ben felsefe okuyorum 3ncu sınıfım ve rehperlik düşünüyorum ne yapmam gerekiyo formasyon şartı veya gitmem gereken kurs var mı?

 6. Hocam açık öğretim 4 yıllık sosyoloji okuyorum özel rehber öğretmen olabilirmiyim başka hangi eğitimleri almam gerekir

  1. Özelde rehber öğretmen olabilirsin. Formasyon aldıktan sonra bir MEB hizmetiçi tarafından açılacak rehberlik kurslarına gitmen gerekecek.

 7. Hocam ben Rehber öğretmenliği istiyorum. Anadolu lisesi mi, Sağlık lisesi mi okumam gerekiyor? Puanım sağlık lisesi tutmuyor. Anadolu olur mu?

  1. Merhaba Zeynep rehber öğretmen olmak istiyorsan seni bu hedefe götürecek araçları seçmen lazım. Sağlık meslek lisesi bu amacına hizmet etmez. Anadolu lisesine gitmen gerekiyor.

 8. Hocam mesele rehberlik öğretmeni için 387 puan gerek ya mesela ben o kadar alamadım Başka bir meslek. Secebilirmiyim ???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.