Ortak Merkezi Sınava Girmek Zorunlu mudur?

Genel Sbs

Milli Eğitim Bakanlığı, orta öğretime geçişte bu yıl okulda uygulanan yazılıları kullanacak. Öğrenciler açısından merak uyandıran bir konu da, ortak sınava girmenin zorunlu olup olmadığıdır. MEB, merkezi sistem ortak sınavı için kılavuz yayınladı. Yalnız bu kılavuzda yukarıdaki sorunun cevabı tam olarak verilmemiştir.

Sorunun cevabı ilköğretim kurumları yönetmeliğinde yer almaktadır. Merkezi sistem ortak sınavlara girmek ile öğretmen tarafından yapılan sınavlara girmek aynı koşullara tabiidir. Öğretmen tarafından yapılan sınavlara öğrenci girmediği zaman bunun için geçerli bir mazeret bildirmek zorundadır.  Merkezi sistem sınavlarına girmeyen öğrenci de durumu okul yönetimine bildirmek zorunda, eğer bir mazereti varsa bunu belgeledikten sonra Aralık ayında sınav yapılacak.

Merkezi sistem tarafında yapılan sınava katılmayan öğrenci durumuna ilişkin bir rapor da vermezse, öğrenci için her hangi bir not verilmez. Dönem sonu not ortalamaları hesaplanırken girmediği sınavların notları olmayacak ancak sınav, performans ve proje âdeti tam olarak alınacaktır. Örnek vermek gerekirse öğrenci Türkçe dersinden 1. Ve 3. Sınava girmiş ama 2. Sınava girmemiş, performanstan 70, projeden 80 ve girdiği her iki sınavdan da 75 ve 65 puan almış olsun. Bu öğrencinin dönem sonu notu hesaplanırken aldığı tüm notlar toplanır ve 5’e bölünür. Ortalaması 70+80+65+75/5= 58 olur.

Sınava giren öğrenci cevapları sallasa da girmemekten daha fazla faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.