Ortaokul Matematik Öğretmeni Ne Kadar Maaş Alır?

Meslek Tanıtımları

Geleceği ile ilgili plan kuran herkes iyi hayat sürmek için sahip olacağı geliri öğrenmek ister. Bugün çok beğenilen özenilen bir mesleğin seçilmesi tek başına yeterli değildir. Gelecekte maddi yönden de insanı tatmin etmesi gerekir. Sevdiğimiz bir insanın yaptığı işin aynısını yapmaya çalışmak güzel bir şeydir.

Ancak hiçbir iş güzel olduğu için yapılmaz. O işin insana tatmin edici bir gelir de sağlaması gerekir. İlköğretim matematik öğretmenliği bölümü okuyacakların da böyle bir düşüncelerinin olması gayet doğaldır.

İlköğretim matematik öğretmeni olmak isteyen öğrencilerin ve bu alanda okuyan üniversite öğrencilerinin öğrenmek istediği konuların başında maaş durumu gelir. İlk göreve başlayacak kişinin aylık alacağı net maaş 2300 civarındadır. Buna ek ders eklendiğinde 2900’u bulmaktadır.

İlköğretim matematik öğretmenlerinin elde ettikleri gelir bu kadar değildir. Destekleyici ve yetiştirme kursları ile halk eğitim merkezlerinde açacakları kurslar ile yaklaşık 1200 lira gelir elde edebilirler. 2900+1200=4100 lira eder. Öğretmenin evli-bekar, çocuklu-çocuksuz, eşi çalışan-eşi çalışmayan durumlarına göre yaklaşık 400 lira gibi farklılıklar da olmaktadır.

Bu branşta ders veren öğretmenlerin ayrıca özel dersten elde ettikleri bir gelir var. Bunun ne kadar olduğu kesinlikle bilinmemektedir. Sadece özel ders ile hayatlarını devam ettiren İlköğretim matematik öğretmenleri var. Gelirleri 10 bini bulmaktadır.

Özel okullarda görev alan ilköğretim öğretmenleri de yukarıdakine benzer bir gelire sahiptirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.