Ortaokul Türkçe Öğretmeni Maaş Miktarı Nedir?

Meslek Tanıtımları

4+4+4 Eğitim sisteminin hayatımıza girmesi ile beraber ortaokul kavramı ile tekrar karşılaşmaya başladık. Zorunlu 8 yıllık eğitim sisteminde de Türkçe öğretmenleri vardı. 8 yıllık eğitim sisteminde 6,7 ve 8. Sınıfların Türkçe dersine giren öğretmenlere Türkçe öğretmeni denilmekteydi. Sistemin 4+4+4 olması ile 5. Sınıfların Türkçe dersine de bu öğretmenler girmeye başladılar.

Bu durum Türkçe öğretmenlerinin atanma durumlarını olumlu yönde etkilemiştir. KPSS’de atanma şansları artmıştır. Günümüzde ortaokulda derse giren bir Türkçe öğretmeni 2300 ile 4500 arasında maaş almaktadır. Bu ücret öğretmenin göreve başlama tarihi, evli olması, açtığı kurslar ve ek ders alıp almamasına göre değişmektedir.

Yukarıda belirttiğim gibi Türkçe öğretmenlerinin ne kadar maaş alacakları kişisel durumlarına göre değişmektedir. Örneğin evli ve eşi çalışmayan bir kişi ile bekâr biri arasında yaklaşık 300 liralık fark var.

Türkçe öğretmenlerinin aylıkları 2300 liradır. Haftalık 15 saat ek ders aldığında aylık 600 liralık bir artış olur. Eğer bu kişi destekleyici ve yetiştirme kurslarında görev alırsa haftalık 10 saat ek ders karşılığı olarak 800 liralık başka bir artış olur.

Halk eğitim merkezlerine bağlı başka bir kurs açarsa buradan yaklaşık 400 lira gelir elde eder. Böylece aylık geliri 2300+600+800+400= 4100 olur.

Bunlar devlet memuru olan bir Türkçe öğretmenin alabileceği maksimum maaştır. Eğer siz de Türkçe öğretmeni olmak istiyorsanız bu bilgilere göre hareket edebilirsiniz.

Yalnız yukarıdaki tüm kurslarda çalışacak öğretmende kalacak enerjiyi hesaplamadım onu da siz hesaplayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.