Felsefe Bölümü İş Olanakları

Bilgi

Felsefe bölümü doğrudan iş bulmaya yönelik olarak okunabilecek bir bölüm değildir. Yani felsefe bölümünü bitirdiğinizde sahip olduğunuz diploma ile hiç bir iş yapamazsınız. Felsefe bölümü zevk için okunacak bir bölümdür. Dünya, Adalet, hukuk, varlık, Ahlak, Sanat konularında var olanın ötesini düşündüğünüzde okumanız gereken bir bölümdür.

Bu bölümü okuduktan sonra kendinizi bir kitap yazacak kadar geliştirmişseniz, evreni yorumlayacak kadar bir bilgi birikimine sahip olmuşsanız o zaman belki bu bölüm size para kazandırabilir. Bu bölümü okumak için maddi durumun çok iyi olması gerekir. Felsefe yapmak isteyenlerin kesinlikle karınları aç olmamalıdır.  Zaten tarih boyunca filozoflar da hep zengin aile çocuklarından olmuşlardır. Düşünmeye vereceğiniz zaman yemeğe vereceğiniz zamandan çok ise bu bölüme gidebilirsiniz.

Bir çok felsefe bölümü mezunu okul bitirmelerine rağmen hala bu bölümün ne işe yaradığını bilememektedirler. Bu yüzden de mezun olduktan sonra devlet kapısında iş aramaya çalışır. Neden felsefe bölümü mezunları atanmıyor? şeklinde serzenişlerde bulunuyorlar. Kendini geliştirmek için okuduğun bir bölümden maaş alacağın bir iş beklemek yanlış olur.

Üniversitede bu bölümü seçmek isteyen öğrenciler için ön bilgilendirme diye bu makaleyi yazdım. İnsanlar kandırmanın anlamı yok. Bazıları işte felsefe bölümünü bitirdiğinde Danışman, Editör, öğretmen, öğretim üyesi olur şeklinde bilgiler veriyor. Ancak mezun olanların çoğu bu işleri yapmıyor. Dediğim gibi üniversite hayatı yaşamak ve yiyebileceğiniz paranız da varsa felsefe okuyabilirsiniz. Aksi durumda işe yaramaz.

Bazı bölümler vardır diploması iş yapar bazıları da var adam iş yapar. Felsefe diploması değil felsefeyi bitirenin bitiriciliği iş yapar. Ki bu bitiricilik bölüme başlamadan da kendini gösterir.

Bu yazdıklarım bölüm okuyanları yada mezunları kızdırabilir ama gerçek böyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.