Liselere E-Karne Dönemi

Öğrenci

Anadolu Ajansı sitesi üzerinde yer alan haber göre bundan sonra veliler e-okul üzerinden öğrencilerin e-karnelerine ulaşabilecekler. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu yıl ilk kez lise öğrencileri için e-Karne düzenledi.  Öğrenciler, karnelerini, e-Okul sisteminde yapılan düzenlemeyle Veli Bilgilendirme Sisteminin “e-Karne” bölümünden görebilecek.

Zaten veliler VBS üzerinden öğrencilerin notlarına ulaşabilir, not ortalamalarını görebiliyorlardı. Bundan sonra veliler öğrencilerin notlarını karne formatında öğrenecekler.

E-Karne kağıda basılı olarak verilen karnelerin yerine geçebilecek, veliler isterlerse e-karneleri okul yönetimine onaylatabilecekler.

MEB’in 7 Eylül 2013 tarihinde yenilenen Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği kapsamında, öğrenciler için e-Karne düzenledi. Buna göre, öğrenci veya velisi istediğinde e-Karne’nin bir örneği okul yönetimince onaylanarak verilecek. Karnede başarı ve devamsızlık durumu, öğrencilere ilişkin sınıf rehber öğretmeninin öğrenciyle ilgili görüşü yer alacak.

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre,  e-Karne’nin onaylı bir örneğin isteyen öğrencilere verilecek. Ancak herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için bu öğretim yılında bütün öğrencilere karne verilecekmiş gibi de tedbirler alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.