Parası Olan Emek Harcamadan Hukuk’a Gidemeyecek

Ygs-Lys

Bu yazımızda hukuk ve tıp fakülteleri için getirilen başarı sırası, taban puan sınırlaması ve kaç puanla öğrencilerin alınacağına ilişkin bilgileri derledik.

Hukuk ve tıp fakültelerine baraj puanı geleceğini daha önceki yazımızda bahsetmiştik. O yazımızda bu konuda bir çalışmanın olduğunu ancak  şimdilik kesin bir şeyin olmayacağını söylemiştik. Yüksek öğretim kurulunun 30 Ocak’ta almış olduğu karar ile söz konusu karar resmi nitelik kazandı.

Hukuk ve tıp fakülteleri için getirilen baraj puanı ile öğrenciler arasındaki akademik dengesizliğin giderilmesi amaçlanmaktadır. Böylece daha nitelikli doktor ve avukat-hakim-savcıların yetişeceği düşünülmektedir. Zaten bu yıl böyle bir uygulama getirilmeseydi, ilerleyen yıllarda liseyi bitirmekte zorlanan öğrencilerin rahatlıkla bahsedilen fakülteleri kazanmaları mümkün olacaktı.

KAÇ PUAN ALAN BU FAKÜLTELERE YERLEŞECEK?

YÖK’ün yapmış olduğu duyuruda tıp fakülteleri için baraj sıralaması 40 bin, hukuk fakülteleri için 150 bininci olan yerleşmek için tercih hakkına sahip olabilecek. Bu başarı sıralarına sahip olamayanlar ise 2015 yerleştirmelerinde farklı bölümler seçmek zorunda kalacaklar.

YÖK yapmış olduğu duyuruda puandan bahsetmiyor, başarı sırasından bahsediyor. Öğrencilerin ise en çok akıllarından kalan puanlar olduğu için başarı sıralarının puan cinsinden karşılığını bulduk. MF-3’te 40 bin 400  puan, TM-3 için 150 bin ise 300 puana denk gelmektedir.

2014 yılında oluşan hukuk ve tıp puanları için tıklayınız. 

Özel üniversiteler isterlerse YÖK’ün belirlediği baraj sırasından daha yukarıda bir sınırlamaya gidebilir. Ancak daha aşağıda bir sınırlamaya gidemezler.

Kıbrıs’taki üniversiteler için ise Baraj puan sınırlaması getirilmiyor.

Baraj puan uygulaması bu yıl uygulanacak ve sadece hukuk ile tıp fakülteleri için geçerli olacaktır.  Eğer bu uygulama ile kontenjanlar dolmaz ise bölümlerin boş kalacağı anlaşılıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.