TM Alanında En İyi Bölümler

Öğrenci

Bir puan türünde en iyi üniversite bölümlerin hangisi olduğunu öğrenmek için öncelikle o puan türünde bir sıralama yapmak gerekir. Eşit Ağırlık alanında en iyi bölümler en yüksek puana sahip bölümlerdir, deyip kısadan kesip atabiliriz ama doğrusu böyle değildir.

Bir puan türündeki en iyi bölüm her zaman en yüksek puana sahip olan değildir. Bir bölüm çok yüksek puana sahip olabilir, çok iyi çalışma imkânları ve geliri de çok iyi olabilir ama sizin yapacağınız iş değil ise o en iyi bölüm değildir. En iyi bölüm senin severek, en güzel çalıştığın bölümdür. Yani sabah erken kalkıp işe severek gidiyorsan bu senin için en iyi bölümdür. O işle uğraşırken yorulmuyorsan, iş sana hobi gibi geliyorsa bu senin için en iyi meslektir. Bu yüzden karar verirken çalışma şartlarını ve işini severek yapıp yapmayacağını düşünmelisin.

Şimdi gelelim popüler olan eşit ağırlık (TM) bölümlerine. Tm’de dereceye giren bir öğrenci kolay kolay gidip sınıf öğretmenliğini seçmez. Seçmek istese bile seçtirmezler. Bir şekilde öğretmenleri, arkadaşları, ailesi ve çevresindeki diğer insanlar onun tercihlerine etkide bulunacaktır. Dolayısı ile o da en yüksek gelir elde edebileceği bölümü seçecektir. Bölümleri şöyle sıralayabiliriz.

 1. Hukuk
 2. Psikoloji
 3. İşletme
 4. Ekonomi
 5. Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler
 6. Uluslararası ilişkiler (iyi üniversitelerde)
 7. Rehberlik ve psikolojik danışmanlık

Bu sıralamanın gerçekten doğru olduğuna inanmıyorum ama bugün için geçerli olanlar bunlar. Ben yine de kişinin yetenek ve isteklerinin her şeyden daha önemli olduğuna inanıyorum. Bu sıralamayı oluşturan mesleklerin toplumdaki maddi ve manevi değerleridir.

92 thoughts on “TM Alanında En İyi Bölümler

 1. Lise sona geçtim.Sınavdan sonra eşit ağırlıktan bölüm seçmek istiyorum kafamda şuan rehberlik ve psikolojik danışmanlık var.Ama yine içimde bi kararsızlık var.Benim için en uygun olanın ne olduğuna nasıl karar vermeliyim?

  1. Hedefinde pdr varsa ona göre çalışmalısın. Eşit ağırlık derslerine ağırlık vererek çalışmalısın.

 2. ben eşit ağırlıkta 37bindeyim tam burslu bütün psikolojileri yazdım gelme ihtimali olanlar var ama içime sinmiyor ankara üniversitesi iktisat yazsam iş bulabilir miyim ve iki bölümü kıyaslarsak maaşları nasıl olur? sosyal hizmet yazmalı mıyım ?

  1. Sosyal hizmet yazabilirsin. Sosyal hizmet ile psikoloji bölümlerinin iktisada çok fazla üstünlüğü var. Eğer ekonomi ile ilgileniyorsan iktisat bölümü ilgi alanına giriyorsa tercih edebilirsin. İktisatta hemen iş bulabilme imkanın o kadar yüksek değil.

   1. Neden Radyolojiyi seçerdiniz fikir alabilir miyim ? Bir de Gazi Üniversitesi Ekonometri bölümü hakkında ne düşünüyorsunuz ? Atamam olur mu ?

    1. Radyolojiyi bitirdikten sonra hemen iş bulma olanağı var. O yüzden seçerdim. Ekonometri ise iktisada yakın bir bölümdür. İçinde daha çok matematik, bilgisayar ve istatistik var. Bu bölümü bitirdikten sonra hemen atanma olmaz. Özellikle devlete atama kolay olmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.